“Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym polska działalność stanowiła 3% jego obrotu” – mówił pezydent Duda podczas konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim. Na razie Polska ma Agencję Kosmiczną.

A czym ona się zajmuje? Najważniejsze działania Polskiej Agencji Kosmicznej to opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego. Trzeba pogratulować panu prezydentowi fantazji. Konferencje i agencja kosmiczna to trochę mało, żebyśmy mogli w Polsce robić coś więcej poza dostarczaniem technologii i komponentów do krajów, które na serio weszły w przemysł kosmiczny.

Polska wydaje bardzo mało pieniędzy na innowacje a budżet, który ma być przeznaczony na podbój kosmosu to jakieś 180 milionów rocznie. Z jednej strony bardzo mało w porównaniu do innych krajów, z drugiej strony nie ma rzetelnych analiz korzyści płynących z wydatkowania tych pieniędzy, które – jak wszystko co “daje” rząd – pochodzi z naszych podatków.

Reklamy

Zainteresowanie tematyką poruszoną przez prezydenta też chyba nie jest zbyt duże, bo film na youtube z konferencji kosmicznej ma około 140 wyświetleń. Na razie Polska jest za to na pewno potęgą w budowaniu projektów ko(s)micznych.  Albo kosmicznie zabawnych.

źródło: prezydent.pl, fot. youtube

Poprzedni artykułAbsurd! Ceny energii będą zależne od tego ile zarabiamy?
Następny artykułPiS ginie od własnej broni. Nagrano prezesa państwowej spółki