[Counter-Box id="1"]

RPO kontra PiS.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Warszawie o wszczęcie z urzędu postępowania w kierunku ustalenia, czy spot wyborczy PiS „Czy tak może wyglądać rok 2020?” nie miał na celu wzbudzenia wśród odbiorców nienawiści lub innych silnych negatywnych emocji, a tym samym czy nie doszło do popełnienia przestępstwa publicznego nawoływania do nienawiści ze względu na pochodzenie narodowe, etniczne lub wyznanie.

Reklamy

– W ocenie RPO film ten, zgodnie z zamierzeniem autorów, miał przedstawić społeczność migrantów, a przede wszystkim uchodźców pochodzących z krajów arabskich i wyznających religię muzułmańską w negatywnym świetle i zmierzał do wywołania u odbiorców lęku oraz niechęci wobec tej społeczności. (…) Organy ścigania otrzymujące od Rzecznika takie żądanie obowiązane są niezwłocznie wszcząć postępowanie przygotowawcze w sprawie o przestępstwo ścigane z urzędu – czytamy w komunikacie Rzecznika.

Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość grozi grzywna lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Źródło: Onet

Poprzedni artykułPaństwo PiS przegrywa z państwem prawa. Sędziowie wracają do Sądu Najwyższego
Następny artykułKto zajmie miejsce Kurskiego w TVP? Wśród typowanych: prezes Orlenu