To zdjęcie wpędziło we wściekłość Kaczyńskiego. Tusk otoczony tłumem roześmianych ludzi i samotny Duda.

100-lecie niepodległości, pomnik Piłsudskiego. Donald Tusk otoczony tłumem roześmianych, radosnych ludzi, składa kwiaty. Radosna atmosfera, brawa, uśmiechy, momentami wręcz słonecznie. Ten sam dzień, inna godzina. Samotny, smutny Andrzej Duda, bez wysokich przedstawicieli rządu. Zimny ponury nastrój. To symboliczne zestawienie ale jakże wymowne. Pokazuje czym tak naprawdę jest władza PiS – odrealniona, daleka od ludzi, odgrodzona kordonem podziałów, rowami złych słów, wykopanymi przez układ władzy.

Pisowska władza jest bardzo daleko od zwykłych ludzi. Nikt spontanicznie nie przyjedzie, by świętować z Andrzejem Dudą. Chaotyczne przygotowania, absurdalne wykręty, mieszanie polityki nawet w tak piękny dla Polski dzień – to wszystko powinno utwierdzać nas w przekonaniu, że PiS nie potrafi prowadzić Polski ku lepszej przyszłości. Być może potrafi za to coś innego – dzielić, jątrzyć, skłócać.

Reklamy

Symbolika tego zestawienia jest porażająca ale daje też nadzieję. Ludzie przejrzeli na oczy. Łuski spadły. Twarz władzy jest zła, przerażona, wykrzywiona strachem. Zbliża się Dias Irae. Wybory.