[Counter-Box id="1"]

Zaklęcia i apele PiS o powrót do Polski nie działają a Polacy masowo wyjeżdżają. Alarmujące dane podał GUS. Na koniec 2016 roku poza granicami Polski przybywało czasowo 2 mln 515 tysięcy mieszkańców naszego kraju czyli o 118 tysięcy więcej niż w 2015. Wtedy poza Polskę zdecydowało się wyjechać. 2 mln 397 tysięcy rodaków. To także o ponad pół miliona więcej niż w 2010 roku, kiedy poza granicami było 2 mln osób.

Emigracja z Polski jest wielkim problemem dla naszego kraju. Wyjeżdżają bowiem zwykle osoby ambitne, zaradne, takie, które chcą coś w życiu osiągnąć. W normalnej gospodarce, w normalnym kraju, doskonale by się odnajdywali i stanowili liderów – w swoich firmach, w pracy, w społecznościach lokalnych. Polska nie ma jednak mechanizmów, które by takie osoby promowały.

Reklamy

Ich wartość jest tym większa, że udało im się wypracować takie cechy mimo niesprzyjającego systemu edukacyjnego. Decyzja o wyjeździe nie jest dla nikogo łatwa, ale zwykle jest to też decyzja jednostronna. Mało kto decyduje się wracać po tym, jak zazna zachodniego sposobu życia, gdzie owszem – pracuje się ciężko – ale za ciężką pracę otrzymuje się godne warunki życia.

Dowodem na to, jak skuteczne są to zachęty jest masowa emigracja ekonomiczna z biednych regionów Polski – niekiedy całe wsie wyjeżdżały do Kanady czy do USA a dzisiaj stoją w większości opustoszałe. W ocenie komentatorów w ciągu ostatnich trzech lat rząd nie zrobił nic, by zachęcić ludzi do powrotu. Zrobił natomiast wiele, by zachęcić ich do wyjazdu.

Poprzedni artykułChrzanowski ujawnił tajny plan rządu? Chodzi o nacjonalizację pracowniczych planów kapitałowych
Następny artykułPechowy dla PiS początek budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego