Umieramy przez zanieczyszczenie powietrza! Nie widać efektów walki rządu ze smogiem.

Pełnomocnik rządu do spraw walki ze smogiem, zapowiedzi programów i poprawienia sytuacji a powietrze w Polsce jest coraz gorsze. Należy do najgorszych w Europie. Efektów walki ze smogiem nie widać a rząd nie poradził sobie ani ze sprawą dieselgate ani z paleniem w piecach. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdarzyło się wielokrotnie, że powietrze nie nadawało się do oddychania.

Problem jest konsekwentnie ignorowany. Sama sprawa afery Volkswagena, z którą rząd nie może się uporać od trzech lat, zasługuje już na komisję śledczą. Według danych przedstawianych przez media, po Polsce jeździ co najmniej 140 tysięcy wadliwych samochodów, nie spełniających norm emisji spalin w zakresie tlenku azotu. Producenta do tej pory nie ukarano, żadnej instytucji państwowej nie udało się nawet przeprowadzić badań tych samochodów oraz ich wpływu na środowisko. W tym samym czasie Amerykanie doprowadzili do wycofania z rynku pół miliona pojazdów – wszystkich objętych aferą. Dlaczego? M.in. w trosce o zdrowie życie swoich obywateli.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jeden z internautów zamieścił ostatnio poruszający wpis: “Kiedy miałem 14 lat, mój tata zmarł na raka płuc. Potem mój dziadek. Powiedziałem sobie, że nigdy nie zapalę papierosa i nigdy ani jednego nie zapaliłem. A teraz czytam, że w smogowy dzień wypalam ich prawie 10. Obudźmy się, skupmy na ważnych sprawach, bo emerytur nie dożyjemy.

Od 2015 roku rząd PiS nie może jednak się uporać z tym problemem a sytuacja z jakością powietrza jeszcze chyba nigdy nie była tak zła. Oddychamy i umieramy, bo jak pokazują wszystkie badania, tlenki azotu oraz inne substancje zawarte w smogu, przyczyniają się do zwiększenia ilości zgonów w stopniu zauważalnym. Powodują też wiele chorówb. Rządzący, pogrążeni w aferach i walce o władze, zdają się nie pamiętać o zwykłych ludziach. A jest to trochę dziwne, bo jednak oddychamy wszyscy tym samym.

Co mówi pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem?

“Przez najbliższych dziesięć lat Ministerstwo Środowiska chce przeznaczyć na dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację domów w Polsce 103 miliardy złotych” – mówi Piotr Woźny.

Obiecuje. Że w najbliższych latach przeznaczy. Tylko w ciągu tych najbliższych lat niektórzy z nas mogą już… nie żyć. I w tych wszystkich słowach nie ma nic o aferze dieselgate. Nie ma nic o samochodach. Zadziwiający brak wiedzy czy może ignorowanie niewygodnego tematu? A powietrze coraz gorsze. Polacy w maseczkach na ulicach to widok coraz bardziej powszechny.

Aktualną jakość powietrza można sprawdzać m.in. na tej stronie.