Sąd bezlitosny dla PFN. Fundacja działała niezgodnie z celami określonymi w statucie

Ważne orzeczenie sądu w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej. W sprawie, którą wytoczyła prezydent Hanna Gronkiewicz-Walt, sąd orzekł, że fundacja działała niezgodnie z celami określonymi w statucie. Chodzi o kampanię „Sprawiedliwe sądy”. Przedstawianie tylko i wyłącznie negatywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości w Polsce trudno uznać za realizację celu Fundacji jakim jest promocja i ochrona wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej  orzekł sąd.

Decyzja sądu może oznaczać bardzo poważne kłopoty zarówno dla jej zarządu ale też dla firm, które przekazywały środki finansowe a mowa przecież o spółkach skarbu państwa. Odpowiedzialność za niezgodne ze statutem wydatkowanie środków publicznych to jednak nie wszystko, bowiem w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu fundacji prezydent miasta Warszawy może wezwać fundację do usunięcia skutków naruszeń a jeśli jest to niemożliwe, do zmiany zarządu. Ten proces realizowany jest również za pośrednictwem sądu.

Reklamy

Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 roku przez 17 spółek Skarbu Państwa. Według słów premier Beaty Szydło fundacja „wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa, będzie budowała polską markę”. W pierwszym roku działalności Fundacji jej założyciele przeznaczyli na jej działalność 100 milionów złotych. Wiele osób krytykuje działalność PFN. Kwestionowana jest m.in. legalność finansowania i wydatków PFN, a ponadto PFN jest krytykowana za marnowanie publicznych środków na polityczne i prywatne cele PiS.

Aktualnie w zarządzie PFN zasiadają Filip Rdesiński, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek zarządu oraz Robert Lubański, członek zarządu.

źródło: RMF FM