Rząd PiS atakuje amerykańską ambasador. Czemu ma służyć wzrost napięcia z naszym sojusznikiem?

Wygląda na to, że mamy do czynienia z kolejną poważną aferą. Niedawno był festiwal obietnic w związku z wizytą prezydenta Dudy w USA a teraz prominentni politycy PiS zaczęli atakować amerykańską ambasador. Stało się to po tym, jak napisała list do Mateusza Morawieckiego w obronie wolnych mediów. Wygląda więc na to, że obietnice bazy wojskowej, zniesienia wiz czy zacieśnienia stosunków z USA były wyłącznie pustymi frazesami ze strony PiS. W imię lokalnych krajowych interesów mamy właśnie poważny kryzys w stosunkach międzynarodowych.

Data tego kryzysu może nie być przypadkowa. Wzrost napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą zbiegł się  w czasie z absurdalnym atakiem wysokich przedstawicieli PiS  na amerykańskiego ambasadora w Polsce. Mariusz Błaszczak mówi o “braku doświadczenia” pani ambasador, rzeczniczka rządu ma wydać oświadczenie a Mateusz Morawiecki wymownie milczy. Waszczykowski, skompromitowany słowami o San Escobar, mówi o celebrytce i “braku profesjonalizmu ambasador”. Tymczasem w internecie osoby i konta kojarzone z bezgranicznym uwielbieniem dla PiS ostro atakują panią ambasador i USA jako takie.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Chyba jeszcze nigdy w historii naszego kraju nie popełnialiśmy większego błędu. Atakowanie sojusznika trudno bowiem nazwać czymś innym niż głupotą. Zwolennicy spiskowych teorii dziejów znajdą tu więc potwierdzenie swojej tezy o sprzyjaniu Rosji a osoby trzeźwo myślące o polityce są poważnie zaniepokojone bezpieczeństwem naszego kraju. Atakowanie osoby bliskiej prezydentowi USA trudno uznać też za sensowne.

Georgette Mosbacher ma za sobą długą karierę w biznesie i polityce, odniosła wiele sukcesów w obu dziedzinach. Zajmowała się także działalnością charytatywną. Otrzymała też w swojej karierze wiele nagród, w tym Medal of Honor Ellis Island, nagrodę Przedsiębiorcza Kobieta Roku, Distinguished Humanitarian Award z Brandeis University,  nagrodę Outstanding Business Leader w Northwood Institute czy National Leadership Award. Mosbacher otrzymała też nagrodę Founder’s od Hedge Funds Care “w uznaniu jej wysiłków na rzecz Centrum Dziecięcego Manhattan”. Uzyskała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Bryant College oraz doktorat honoris causa Międzynarodowego College’u Sztuk Pięknych.

Mariusz Błaszczak jest z wykształcenia… historykiem. Nie ma doświadczeń w biznesie. W 2018 z racji objęcia urzędu ministra otrzymał odznakę okolicznościową Ministerstwa Obrony Narodowej. W 2016 został wyróżniony Medalem Pamiątkowym XXV-lecia NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Krzyżem „Golgota Wschodu”.  30 maja 2017 postanowieniem nr 11/OP/2017 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisanym przez wiceministra Jarosława Zielińskiego, został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, która została mu cofnięta po reakcji mediów.