20 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKto ujawnił korespondencję dyplomatyczną premiera? Pisowska narracja o wstawaniu z kolan upadła

Kto ujawnił korespondencję dyplomatyczną premiera? Pisowska narracja o wstawaniu z kolan upadła

Ujawnienie listu amerykańskiej ambasador w Polsce, kierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego, może wywołać skandal dyplomatyczny i doprowadzić do znaczącego pogorszenia stosunków polsko-amerykańskich. Według dziennikarzy, ujawnienie listu miało stać się za zgodą Kancelarii Premiera. O sprawę zapytał również w swojej interpelacji poseł opozycji demokratycznej, Krzysztof Brejza.

Reklamy

Przedstawiciele państw prowadzą między sobą wymianę pism określaną mianem Korespondencji dyplomatycznej. Zgodnie z przyjętymi zasadami, wymieniane w tym trybie pisma są aktami urzędowymi, służą rozwojowi stosunków dyplomatycznych i posiadają wartość dokumentów prawnie wiążących.

Ujawnienie takiej korespondencji postawiło Mateusza Morawieckiego w bardzo kłopotliwej sytuacji z uwagi na fakt, że ambasador tytułuje go per „minister”, co dobitnie pokazuje jakie znaczenie ma premier dla Amerykanów. Zburzona została więc pisowska narracja, która z zachwytem mówiła o wspaniałych stosunkach polsko-amerykańskich i wstawaniu z kolan.

Musisz o tym wiedzieć!