21 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieCBA zatrzymało naczelnika urzędu skarbowego, mianowanego za czasów PiS

CBA zatrzymało naczelnika urzędu skarbowego, mianowanego za czasów PiS

Podkarpacie to swojego rodzaju matecznik PiS. Tymczasem CBA zatrzymało właśnie naczelnika urzędnika skarbowego z Jarosławia. Miał on, za 10 tysięcy złotych miesięcznie, roztaczać dyskretną lecz niezwykle skuteczną ochronę nad grupą biznesmenów, zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT.

Przez ostatnie trzy lata w Polsce rządzi PiS. Okazji do zmiany wadliwych ustaw to ugrupowanie miało bardzo dużo. Bo problem z podatkiem VAT zaczyna się od rozbudowanych, sprzecznych ze sobą i zawierających luki przepisów. Dzisiaj na nieudolności lub braku zaangażowania władzy korzystają nieuczciwi urzędnicy tacy jak naczelnik z Jarosławia. Ale zatrzymanie takiego urzędnika to leczenie objawowe.

Reklamy

Musi istnieć system, który to umożliwia. Profesor Modzelewski, twórca ustawy o VAT, który dzisiaj nader chętnie krytykuje poprzedników i system, stworzył swojego rodzaju potwora. Najlepszym rozwiązaniem problemu VAT byłoby znaczące uproszczenie przepisów. Ustawa o VAT jest dzisiaj tak skomplikowana, że mało kto ją rozumie. A powinna zawierać się na maksymalnie kilku kartkach. Tak jak wiele innych ustaw.

Ale na to liczyć dzisiaj nie możemy. Dlaczego władza chce utrzymywać ten stan? Kto na tym tak naprawdę korzysta? Dlaczego PiS nie zmieni i nie uprości przepisów? Czy jest jakaś grupa, która za tym stoi, równie nieuczciwa jak szef KNF i ci, którzy go kryli i popierali?

fot. CBA / twitter

Musisz o tym wiedzieć!