Większość Polaków jest za zmianami w programie 500 plus!

dziecko-placze-pis-odbiera-500-plus


Przyznanie “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom (73%), wprowadzenie zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70%) oraz odebranie “500 plus” najbogatszym (66%), to zmiany, które są najbardziej oczekiwane przez Polaków. Dodatkowo, większość badanych jest za ograniczeniem (50%) lub odebraniem (29%) zasiłków i świadczeń dla osób, które uchylają się od pracy – tak wynika z najnowszych badań. 

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Większość badanych dorosłych Polaków popiera pomysł przyznania “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom (73%), wprowadzenie zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70%) oraz odebranie “500 plus” osobom najbogatszym (66%). Popularnością cieszy się też pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że dzieci podlegają obowiązkowym szczepieniom (52%) oraz propozycja zastąpienia “500 plus” bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci (51%). Najmniejszy entuzjazm wzbudza pomysł ewentualnego odebrania “500 plus” w sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje (48%).

„Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

W badaniu zapytano także Polaków, jak powinien postąpić polski rząd wobec osób, które unikają pracy, bo wolą utrzymywać się wyłącznie z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków z budżetu państwa. Tylko co piąty dorosły Polak (21%) jest zdania, że nic nie należy z tym robić i powinno zostać tak, jak jest. Pozostali zaś uważają, że należy ograniczyć (50%) lub odebrać (29%) zasiłki i świadczenia, by zachęcić lub zmusić takie osoby do pracy. Zarówno zwolennicy rządzących, jak i głównej partii opozycyjnej są stosunkowo zgodni w tym zakresie.

Być może wynika to z faktu, że podobny odsetek sympatyków PiS i PO (43% vs 41%) przyznaje się, że zna choć jedną osobą, która w ciągu ostatniego roku „naciągała” budżet państwa, pobierając różne zasiłki i inne świadczenia pieniężne. Wśród wszystkich badanych 43% przyznało, że zna choć jednego „naciągacza”.

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna dla portalu ciekaweliczby.pl