Niemiecki Janecki.

Reporter tygodnika „Der Spiegel” Claas Relotius przez lata konfabulował w swoich artykułach. Jak się okazało dziennikarz wymyślił historie i bohaterów w co najmniej 14 z 60 tekstów, opublikowanych w wydaniach papierowych i w Internecie. Dziś skandalem żyją wszystkie media w Niemczech. Sam tygodnik „Der Spiegel” przyznał, że Relotius działał „celowo, metodycznie i z iście kryminalną energią” i ostrzegł, że inne jego teksty również mogą mijać się z prawdą.

Reklamy

W polskim „odpowiedniku” „Der Spiegel”, czyli tygodniku „Wprost” doszło do identycznej sytuacji. Jego redaktor – Stanisław Janecki – również został złapany na zmyślaniu postaci, historii i cytatów (m.in. stworzył postać pułkownika Ronalda van der Werve z sztabu NATO w Brukseli, udzielającego wywiadu dla tygodnika, czy zmyślił wypowiedź lidera Rolling Stones Micka Jaggera o polskim chlebie). Co gorsza – Janecki potrafił, jako redaktor, dopisywać zmyślone cytaty i postaci do tekstów swoich podwładnych. To szybko zamieniło się w redakcyjny żart: – Jak zdrowie? –Tak jak Staszek: dopisuje!

O ile niemiecki dziennikarz po wykryciu afery został de facto wykluczony z mediów, jego polski odpowiednik zyskał spory poklask rządzącej partii. Dziś jest autorem tygodnika braci Karnowskich i prowadzi program „W tyle wizji” w TVP.

Źródło: Deutsche Welle / NaTemat

Poprzedni artykułAdam Bielan nowym prezesem PiS? „Wezyr Kaczyńskiego” już dziś pociąga za sznurki w partii
Następny artykułDramatycznie niskie zarobki nauczycieli. PSL chce to zmienić.