Plagiaty i studentki.

Reklamy

– Dr hab. Jarosław Szymanek to jeden z głównych ekspertów prawnych PiS. Przygotował m.in. ekspertyzy, które pomogły tej partii przejąć Trybunał Konstytucyjny. Jak ustaliło Oko.press, w 2017 roku Szymanek opublikował pod swoim nazwiskiem fragment pracy magisterskiej swojej studentki. Za plagiat grozi mu do trzech lat więzienia – poinformował red. Daniel Flis z redakcji Oko.press.

Szymanek jest profesorem uczelnianym Uniwersytetu Warszawskiego. W lutym 2018 roku jego była studentka zgłosiła prorektorowi uczelni, że zauważyła “uderzające podobieństwo” artykułu Szymanka z 2017 roku, do jej pracy magisterskiej, której był promotorem. Artykuł eksperta PiS ukazał się w księdze jubileuszowej, której wydanie dofinansowały fundacje państwowych spółek KGHM i PZU.

– Wystarczy rzut oka na oba teksty, by stwierdzić, że mamy do czynienia z plagiatem. Szymanek ukradł swojej magistrantce osiemnaście stron, czyli prawie cały ostatni rozdział jej pracy. Nie próbował nawet parafrazować czy wpleść w tekst własne wywody, by zatuszować oszustwo. Najpoważniejszą ingerencją w tekst było dodanie pięciu zdań zakończenia. Poza tym można powiedzieć, że zredagował go pod kątem stylistycznym. Oryginalny tekst wzbogacił gdzieniegdzie o przymiotnik lub spójnik, niektóre słowa zastąpił synonimami, dodał krótkie wtrącenie w nawiasie albo dopowiedzenie po przecinku. (…) Dodał także kilka przypisów, których nie było w oryginale, w tym jeden do własnej pracy. Tym sposobem podniósł liczbę cytowań swoich artykułów, co ma wpływ m.in. na ocenę wniosków o przyznanie grantów – wyjaśnia w tekście red. Flis.

Źródło: Oko.press

Poprzedni artykuł„Duda najwidoczniej uznał, że jedna kadencja wystarczy”. Dziennikarze rozbawieni wywiadem prezydenta
Następny artykułOpozycja chce wyjaśnień w aferze CBA. „Powinno być odsunięte od prowadzenia sprawy SKOK-u Wołomin”