PiS bierze się za dzieci miliardera. Mogą zapłacić fortunę

Polowanie na biznesmenów.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie podjął niekorzystną dla Ciechu (należy do Kulczyk Investments) decyzję. Teraz firmie grozi zapłata podatku dochodowego w wysokości 43,7 mln złotych wraz z odsetkami za zwłokę, wynoszącymi 23,5 mln złotych. Sam Ciech tłumaczy, że chodzi o „kwalifikację podatkową zdarzenia w postaci gotówkowego podniesienia kapitału w spółce zależnej z potrąceniem z tytułu wierzytelności pożyczkowej”.

Reklamy

– W wydanej decyzji Urząd dokonał niekorzystnej dla spółki kwalifikacji podatkowej zdarzenia w postaci gotówkowego podniesienia kapitału w spółce zależnej od emitenta z potrąceniem z tytułu wierzytelności pożyczkowej. Organ uznał, że takie podwyższenie kapitału ma charakter niepieniężny, wbrew stanowisku części ówczesnego orzecznictwa i organów podatkowych. W konsekwencji wskazano, że spółka uzyskała w 2012 roku przychód podatkowy w wartości nominalnej objętych akcji – czytamy w komunikacie Ciechu.

Spółka nie zgadza się z takim podejściem i zamierza podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2012 roku.

Źródło: Business Insider