Czy grozi nam nowa wojna?

Współczesna wojna wybucha wtedy, gdy w grę wchodzą surowce strategiczne, duże interesy lub chore ambicje władzy. Który przypadek może dotyczyć Polski? Wieloletnie zaniedbania w rozwoju kluczowych środków obrony i zbyt małe inwestycje w wojsko powodują, że nasz kraj powoli przechodzi na pozycje państwa słabego wewnętrznie, wstrząsanego konfliktami i głębokim podziałem społeczeństwa. Tymczasem recepta na obronność jest stosunkowo prosta, bo wynika z aktualnych zagrożeń teatru wojny. W co powinniśmy inwestować i rozbudowywać?

Analityka – ta dziedzina obronności, polegająca na posiadaniu kilku sprawnych ośrodków analitycznych, które zbierają informacje, przetwarzają je i przygotowują oceny strategiczne i taktyczne, to dzisiaj podstawa funkcjonowania nowoczesnego państwa. Potrzebne są też sprawne mechanizmy pozwalające uniezależnić oceny takiego ośrodka lub ośrodków od bieżącej polityki.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Wywiad i kontrwywiad elektroniczny oraz wojska elektroniczne – czy chcemy czy nie chcemy wojna to także sieć, więc musimy posiadać rozbudowane zasoby w tym zakresie. Tutaj kłania się brak edukacji cyfrowej w szkołach i brak wystarczającej ilości kadry oraz pieniędzy. Topowi specjaliści na rynku, świetni hakerzy i programiści, są po prostu drodzy. Dzisiaj nie jest niczym dziwnym 30-40 tysięcy miesięcznie dla takiej osoby – na rynku komercyjnym.

Zintegrowane systemy przeciwlotnicze i antyrakietowe – możliwie lekkie, mobilne, kilku rodzajów zasięgu, połączone ze sprawnym systemem wykrywania zagrożeń w przestrzeni powietrznej, to podstawa funkcjonowania współczesnego państwa. Potrzebny jest zarówno system neutralizujący zagrożenia poza granicami naszego kraju jak i złożony, pierścieniowy system ochrony granic i strategicznych ośrodków. Kluczem do sprawnego działania są nie tylko rakiety małego i średniego zasięgu ale też system kontroli przestrzeni powietrznej – nie tylko radarowy. Oprócz tego rozwój broni laserowej.

Rozproszony system zasilania energetycznego – jedna z największych bolączek naszego kraju to brak sieci małych, lokalnych źródeł energii. Potrzebujemy małych, lokalnych elektrowni, biogazowni, małych instalacji fotowoltanicznych, niewielkich generatorów wodnych, które mogą służyć jako zapasowa sieć zasilania, gdyby zabrakło prądu z dużych elektrowni. Do tego niezbędna jest też inteligentna infrastruktura sieciowa i rozbudowa sieci przesyłowej.

Systemy przeciwpancerne – lekkie, mobilne systemy przeciwpancerne w równinnym kraju jakim jest Polska to kolejny punkt systemu obrony naszego kraju, który warto rozbudowywać. Pierścieniowy system obronny czyli odpowiednio rozlokowane struktury i zasoby z odpowiednim przeszkoleniem. Broń przeciwpancerna nadal ma duże znaczenie.

Broń szybkostrzelna i laserowa – nowoczesne systemy broni to m.in. szybskostrzelne małokalibrowe działka, które pozwalają na krótkich dystansach utrzymać dużą przewagę ognia i zatrzymywać nadlatujące cele – rakiety, samoloty, śmigłowce i tym podobne. Równolegle warto rozwijać broń laserową.

Środki rozpoznania – drony rozpoznania i drony bojowe, własne systemy satelitarne, łączności i sterowania, rozwój środków radiowych i wiele innych elementów, które składają się na komunikację.

Środki transportowe – tutaj kolejny poteżny grzech zaniechania, mając zapewnioną odpowiednią przewagę w powietrzu możemy myśleć o własnych śmigłowcach transportowych, bojowych i tym podobnych.

To tylko wierzchołek góry lodowej, ale warto sobie uświadomić jak wiele trzeba zrobić w dziedzinie obronności już dzisiaj. Świat – czy my tego chcemy czy nie – zbroi się na potęgę a Polska nie może polegać wyłącznie na sojuszach, szczególnie gdy władza zaczyna prowadzić politykę izolacji naszego kraju..