28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePolityka krajowaNowacka: Jeśli państwo ma funkcjonować poprawnie, nie ma powodu, by finansowało jedną...

Nowacka: Jeśli państwo ma funkcjonować poprawnie, nie ma powodu, by finansowało jedną konkretną religię

Świeckie państwo.

Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polska, przedstawiła projekt sukcesywnego rozdzielenia Kościoła od państwa. Pierwszym etapem ma być przejęcie przez Kościół finansowania religii w szkołach. – To temat fundamentalny. Jeśli państwo ma funkcjonować poprawnie, nie ma powodu, by finansowało jedną konkretną religię – wyjaśniała Nowacka.

Reklamy

– Inicjatywa Polska zdecydowała się zaproponować szeroką dyskusję na temat rozdziału Kościoła od państwa. (…) To dyskusja, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żebyśmy mieli pewność, że te relacje między państwem polskim a Kościołem rzymskokatolickim są zdrowe. Dziś widzimy, że zdrowe nie są. Nie ma naszej zgody, by to Kościół pisał ustawy i wpływał na polityków, mówiąc, jak mają procedować prawo. Nie może być tak, że ludzie wierzący są traktowani dużo lepiej niż osoby niewierzące. A przede wszystkim nie może być tak, że ta nierówność zaczyna się już w szkole – mówiła przed budynkiem Sejmu Nowacka.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!