Wielki sukces ministra Glińskiego. Nic śmieszniejszego już dzisiaj nie przeczytacie?

Minister Gliński nadał Dworcowi Centralnemu w Warszawie imię Stanisława Moniuszki. Przy okazji zaznaczył, że to wyjątkowe wydarzenie, bo żadna inna stolica na świecie nie nadaje dworcom imion polskich kompozytorów. Nie wiadomo, czy pan minister sam wymyślił to niezręczne sformułowanie czy może ktoś to zrobił za niego, ale wiele osób mogło dostać niepowstrzymanego ataku śmiechu po tym jak minister z pełną powagą opowiada takie rzeczy.

Byłoby bowiem bardzo trudno, by jakiś inny kraj nadawał dworcowi centralnemu w swojej stolicy imię polskiego kompozytora, Kapitanie Oczywistość. Po kraje mają swoich kompozytorów oraz wielu innych zasłużonych ludzi, by krzewić ich dokonania i rozwijać kulturę. Moniuszko podróżował co prawda po Europie, ale jego twórczość w Pradze, Paryżu czy stolicy Niemiec nie zostawiła tak wielkiego śladu jak w rodzimej Polsce. Bo wielkim kompozytorem jednak był, prawda?

Reklamy

Chociaż Moniuszko jest upamiętniony także na świecie – choćby w stolicy Białorusi, Mińsku, istnieje ulica jego imienia. No i dobrze, że pan minister pamięta o tym, iż rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki.