20 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSPaństwowa Agencja Plotkarska. SOP dementuje fake newsy rządowej agencji

Państwowa Agencja Plotkarska. SOP dementuje fake newsy rządowej agencji

Fake newsy PAP.

Państwowa Polska Agencja Prasowa podała, że morderca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, próbował w grudniu wedrzeć się na teren Pałacu Prezydenckiego. Rewelacje PAP szybko zdementowała Służba Ochrony Państwa (daw. BOR). W kolejnej depeszy PAP przekonywał, że według prokuratury Stefan W. był przy Pałacu Prezydenckim i mógł planować przestępstwo.

Reklamy

Po rozpuszczeniu plotki przez rządową agencję, dziennikarze próbowali uzyskać szczegóły tego incydentu. Wtedy fake news wyszedł na jaw, a rzecznik prasowy SOP przekazał, że w dniu, w którym W. miał być w stolicy, nie odnotowano takiego zajścia. Nawet rzecznik urzędującego prezydenta stwierdził, że w grudniu były trzy próby wdarcia się na teren należący do Kancelarii Prezydenta, ale w innych dniach.

– PAP nie powinien używać sformułowania „próbował się wedrzeć” – jeśli nie było próby – powinien przed wypuszczeniem depeszy skontaktować się z rzecznikiem SOP. Ot takie fundamenty dziennikarstwa, o których państwowej agencji informacyjnej nie uchodzi zapominać – ocenił Konrad Piasecki z TVN 24.

Źródło: Wirtualne Media

Musisz o tym wiedzieć!