Samorządowcy mówią: dość! Ciechanów pozywa rząd PiS do sądu. W trosce o dobro mieszkańców miasta

Rząd PiS nakłada na samorządy szereg obowiązków, które powodują wzrost wydatków z lokalnej kasy. Problem polega na tym, że to zmusza miejscowości do ograniczenia inwestycji w rozwój, edukację czy kulturę. Jest to więc działanie na szkodę mieszkańców. Dlatego Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, złożył w sądzie historyczny pozew przeciwko rządowi PiS. Chce odzyskać ponad 6 milionów złotych, które musiał wydać na rządowe zachcianki.

W pozwie znajduje się opinia eksperta, w której czytamy: Obliczenia wskazują, że część poniesionych kosztów rzeczywistych, nie została pokryta z otrzymanych dotacji celowych. Zgodnie z art. 166 Konstytucji jednostki samorządu terytorialnego wykonują zarówno zadania własne, które służą zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej, jak również, jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa – inne zadania publiczne, zlecone ustawami. Realizacja tych zadań zleconych jest związana z otrzymywaniem z budżetu państwa dotacji celowych, które otrzymują samorządy. Przedmiotowe dotacje zgodnie z przepisami prawa, powinny zapewniać ich pełne wykonanie. 

Reklamy

Jak się jednak okazuje, środki rządowe nie wystarczyły. Krzysztof Kosiński, jeden z najmłodszych prezydentów w Polsce, miejski budżet zna doskonale. I ma dosyć dokładania do pisowskich pomysłów:  – Zasada jest prosta: jeśli samorząd realizuje zadania zlecone przez rząd to z budżetu państwa należy się dotacja w 100% finansująca te zadania. Wyraźnie mówią o tym przepisy prawa. Samorządy do zadań rządowych jednak dopłacają, bo środki finansowe przekazywane przez państwo są niewystarczające. Skoro dokładamy pieniądze z budżetu miasta, to wtedy mamy mniej pieniędzy na remonty dróg czy nowe inwestycje. 

Kosiński zapowiedział, że wzór pozwu udostępni wszystkim zainteresowanym samorządowcom. A mieszkańcy Ciechanowa, niezależnie od sympatii politycznych, cieszą się z inicjatywy swojego prezydenta. – To skandal, żeby pieniądze, które płacimy w lokalnych podatkach szły na wymysły rządu z Warszawy. Kosiński bardzo dobrze zrobił – czytamy na lokalnym forum internetowym.

źródło: Urząd Miasta Ciechanów, FB, Twitter.