[Counter-Box id="1"]

Państwo teoretyczne.

– Nakłady na służbę zdrowia, co pokazują raporty NIK, są zdecydowanie niższe niż w większości państw europejskich! Co więcej, pacjent w Polsce dokłada zdecydowanie więcej do leczenia w ramach bezpłatnej służby zdrowia ze swoich własnych pieniędzy niż w innych krajach – alarmuje prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z „Faktem”.

Reklamy

Kwiatkowski zapowiedział, że NIK szykuje kontrole w ok. 1/3 oddziałów SOR w pięciu województwach. – Będziemy na SOR–ach, ale będziemy także u płatnika, czyli w Narodowym Funduszu Zdrowia i w jego regionalnych oddziałach. Chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy system ratownictwa umożliwia rozpoznanie sytuacji pacjenta i zajęcie się tymi pacjentami, którzy wymagają szybkiej reakcji. Czy te placówki mają odpowiednią kadrę? Docierają do nas sygnały, że pracowników jest za mało, że są przemęczeni i fizycznie nie są w stanie wykonywać wszystkich obowiązków – podkreśla prezes NIK.

Prezes NIK zauważył, że z danych z dotychczasowych kontroli wynika, że obszar służby zdrowia, w porównaniu z innymi krajami, jest zaniedbany i niedofinansowany, a Polska jest na podobnym poziomie co Albania. Co więcej – w polskiej służbie zdrowia nie chcą pracować nawet Ukraińcy, którzy wybierają inne kraje.

– Problem kadry medycznej musimy rozwiązać sami. Nikt nam z odsieczą nie przyjdzie – podsumowuje Kwiatkowski.

Źródło: Fakt

Poprzedni artykułDoprowadzą je do ruiny? Coraz gorsze wyniki Tauronu
Następny artykułGiertych pozywa Godzillę. „Może przynieść pieniądze do Jurka Owsiaka w kopercie”