Cenckiewicz krył komunistycznego generała? Janiszewskiego nie ma książce o wpływach sowietów w LWP

“Cenckiewicz tak krył gen. Michała Janiszewskiego, że nawet nie umieścił go w swojej książce o wpływach sowietów w LWP, a przecież Janiszewski był jednym z głównych pośredników Moskwy. Sympatia do kierowcy Macierewicza czy sekretarki Kaczyńskiego?” – napisał Krzysztof Król.

Najwyraźniej długie ramię Moskwy jest jeszcze dłuższe, niż sądzono do tej pory.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Mieczysław Cenckiewicz, dziadek Sławomira Cenckiewicza,  działał w Komunistycznej Partii Polski i był członkiem PZPR. Zrobił karierę w komunistycznych tajnych służbach – był funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i oficerem śledczym UB.

Natomiast Michał Janiszewski urodził się 15 czerwca 1926 w Poznaniu. Od 1950 roku służył w Wojsku Polskim, początkowo w Wojskach Łączności, a następnie w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od 1950 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1972 pełnił funkcję szefa gabinetu generała Wojciecha Jaruzelskiego (w latach 1972–1981 jako ministra obrony narodowej, a w okresie 1984–1989 jako przewodniczącego Komitetu Obrony Kraju). Kierował także Urzędem Rady Ministrów od 17 lutego 1981 w czasie pełnienia funkcji premiera przez Jaruzelskiego oraz w kolejnych gabinetach – Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego (od 1985 jako członek rządu, minister-szef Urzędu Rady Ministrów). Od 13 września 1989 do 21 grudnia 1990 był szefem Kancelarii Prezydenta PRL/RP. Od grudnia 1981 do lipca 1983 wchodził w skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W 1983 wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1976 został awansowany do stopnia generała brygady, a w 1983 do stopnia generała dywizji. Jego sekretarką była słynna “pani Basia”, dzisiaj sekretarka i powierniczka Jarosława Kaczyńskiego.