23 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSAustriacka prokuratura zajmie się Kaczyńskim? Kolejny zwrot w aferze Srebrnej

Austriacka prokuratura zajmie się Kaczyńskim? Kolejny zwrot w aferze Srebrnej

Srebrna-gate.

– W związku z tymi wszystkimi działaniami, które pokrzywdzony (Gerald Birgfellner) odbiera jako prześladowanie wysłał on do prokuratury informacje, że kolejne przesłuchania w ramach postępowania sprawdzającego (przed wszczęciem śledztwa) mogą się odbyć wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii. Możliwość i tryb takich przesłuchań dopuszcza kodeks postepowania karnego. Uważamy jednak, że nie ma żadnych podstaw, aby kontynuować tę fazę postępowania. Oczekujemy na natychmiastowe wszczęcie śledztwa w tej sprawie – poinformował mec. Roman Giertych.

Reklamy

Jak zaznaczył adwokat Austriaka, jeżeli prokuratura Zbigniewa Ziobry uważa, że ma zbyt mało podstaw do wszczęcia śledztwa, to niech wyda postanowienie o odmowie wszczęcia, a wówczas takie postanowienie zweryfikuje sąd. – Mam nadzieję, że wówczas prowadzący to postępowanie doznają już trzeciej sądowej porażki w tej sprawie. Nadto oczekujemy na natychmiastowe odsunięcie od prowadzenia sprawy prokurator Śpiewak oraz nadzorującego ją prokuratora, który ponosi część odpowiedzialności za przebieg tego postępowania. Po przegranych przed sądem dwóch sprawach o nałożenie kar porządkowych obydwoje tych prokuratorów powinno ze wstydem odsunąć się od sprawy – dodał adwokat.

Wcześniej, w marcu, obrońcy pokrzywdzonego w aferze Srebrnej poinformowali, że zamierzają złożyć doniesienie na prezesa PiS do prokuratury w Austrii. W obliczu działań podwładnych Zbigniewa Ziobry międzynarodowe śledztwo może być jedynym rozwiązaniem.

Źródło: Facebook / Roman Giertych

Musisz o tym wiedzieć!