Fatalna ustawa o zakazie handlu, fatalne jej skutki. Tysiące drobnych sklepów padają a rządowy raport nie spełnia standardów rzetelnej oceny

Ustawa o zakazie handlu przyniosła wiele negatywnych zmian. Wśród nich można wymienić upadek tysięcy małych sklepików, problemy z pracą dla studentów oraz ograniczenie wolności Polek i Polaków. Rządowy raport, który ocenia skutki tej ustawy, nie nie spełnia standardów rzetelnej oceny – alarmuje Fundacja Obywatelskiego Rozwoju.

Zakaz handlu w niedziele doprowadził do bankructwa 16 tysięcy małych sklepów
Ponad 70 proc. Polaków nie chce, żeby politycy planowali im weekendy – wynika z badania przeprowadzonego dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ustawę o zakazie handlu w niedziele trzeba wyrzucić do kosza, a wolne niedziele powinny mieć wszystkie branże – przekonuje prezes ZPP.

Ministerialna ocena zakazu handlu przedstawiona przez Jadwigę Emilewicz jest nierzetelna, stronnicza i antyprzedsiębiorcza. Niemal każdy z elementów raportu należy ocenić jednoznacznie krytycznie, gdyż nie spełnia on standardów rzetelnej oceny skutków ustawy. Opracowanie nie wskazuje wiarygodnych związków przyczynowo-skutkowych między zakazem a zmianami w handlu i innych branżach i operuje na niepełnych danych, które ministerstwo z pewnością mogło pozyskać.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Raport nie odnosi się w ogóle od najpoważniejszych zarzutów wobec zakazu handlu w niedziele: naruszenia wolności gospodarczej, negatywnego wpływu na wolność wyboru konsumentów i fatalnej jakości przepisów. Można więc odnieść wrażenie, że działania państwa idą w kierunku odwrotnym od tak potrzebnej Polsce wolności, rozwojowi gospodarczemu i wzrostowi rynku pracy.

Wydaje się więc, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było i nadal jest celem samym w sobie – konkludują autorzy oceny FOR. A negatywne jej skutki będziemy odczuwać coraz bardziej. Sam raport oceniają jako na zamówienie polityczne.

źródło: FOR