Przypominamy: Ludowcy już w zeszłym roku temu zaproponowali „Pakt dla edukacji”. Oto jego najważniejsze punkty

Ludowcy już rok temu zajmowali się edukacją i podpisali Pakt dla edukacji. W ramach tego programu znalazły się między innymi wysoka jakość edukacji, przydatna wiedza i ciekawa szkoła, lekki elektroniczny tornister i przywrócenie etosu pracy nauczyciela oraz godne płace w oświacie. Wtedy Władysław Kosiniak-Kamysz apelował również do wszystkich partii politycznych, organizacji społecznych oraz pozarządowych do wsparcia tej potrzebne inicjatywy. Dzisiaj widać, jak bardzo potrzebne były to działania i opłakane skutki zignorowania tych problemów przez rząd Morawieckiego, w tym minister Zalewską.

„Dzisiejsza szkoła jest dla uczniów nieciekawa, wręcz nudna. Wszystko z powodu 19-wiecznego programu i sposobów nauczania, wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zamiast kształcić odważnych, pozytywnie myślących uczniów, umiejących rozwiązywać problemy, tworzyć nowe projekty i budować lepszą Polskę, szkoła dostarcza przestarzałej wiedzy, która nie jest dzisiaj do niczego potrzebna. W tym samym czasie nauczyciele mają zbyt niskie zarobki i zbyt duże obciążenia biurokratyczne, nie mogą zajmować się dziećmi tak, jak powinni.” mówili wtedy ludowcy.

Reklamy

„Pakt dla edukacji to inicjatywa PSL skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. To także element pozytywistycznego programu tej partii, która dzisiaj zaczyna stawać się najbardziej innowacyjną partią w polskim parlamencie. W czasie gdy władza zajmuje się uprawianiem propagandy i opowiadaniem niestworzonych historii, PSL nie tylko obiecuje ale aktywnie działa, by zmieniać polską edukację. W kilku gminach, gdzie samorządowcy pochodzą PSL, działa już program z lekkimi tornistrami. Nauczyciele i uczniowie bardzo chwalą to rozwiązanie.” – informowały media.

„Pakt dla edukacji został poparty przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ale także przez rodziców, którzy boją się, że ich pociechy zmarnują w szkole najciekawsze lata swojego życia. Dzisiejsza szkoła to szkoła chaosu, obciążenia ponad miarę i braku praktycznej wiedzy. Wszystko to pod wodzą Anny Zalewskiej.” – mówili ludowcy.

„Dlatego inicjatywę PSL należy ocenić bardzo pozytywnie. W zalewie politycznych kłamstw, oferowanych przez rząd, pozytywistyczna postawa ludowców bardzo cieszy.”