PiS spłaci roszczenia żydowskie polskim złotem? Opozycja domaga się wyjaśnień od NBP

Złoty skandal.

– Mamy dziwną sytuację. Z niewiadomych powodów polskie złoto przechowywane jest w Londynie. Dlaczego tak się dzieje? Wiele krajów teraz sprowadza złoto do siebie, a w Polsce tendencja jest odwrotna. Nasze złoto w bardzo dużych ilościach jest zagranicą – powiedział na konferencji prasowej poseł Jacek Wilk.

Reklamy

Według polityków Konfederacji polskie złoto w Londynie może być zabezpieczeniem dla roszczeń żydowskich. To właśnie w ten sposób PiS mógł wyciszyć sprawę ustawy 447. Posłowie Konfederacji złożyli w tej sprawie interpelacje do Narodowego Banku Polskiego.

– Składamy interpelację do NBP z zapytaniem: jakie są tego powody? Czy przypadkiem nie jest tak, że złoto będzie zabezpieczeniem, zastawą, na poczet realizacji roszczeń przemysłu holokaustu? (…) Wszystkiego w tej chwili można się spodziewać. Jest tyle kłamstw ze strony rządu, tyle pozorowanych działań, że taka możliwość niestety też wchodzi w grę. To może być jeden z powodów, dla którego Polska złota do siebie nie sprowadza. Mamy nadzieję, ze uzyskamy precyzyjną odpowiedź w tym zakresie – dodał poseł Wilk.

– Przechowywanie własności skarbu państwa poza granicami jest skandalem. Z historii wiemy, ze im dłużej skarb państwa przebywa poza granicami państwa, tym większe prawdopodobieństwo, że dane państwo kontrolę nad tym skarbem utraci. I tak też może być z polskim złotem, które znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii. Podobnie było z Libią, tak też jest w przypadku Wenezueli. Maduro nie może ściągnąć złota z Londynu, bo opiera się temu finansjera międzynarodowa. Opiera się bezprawnie. Obawiamy się, że w trakcie różnych perturbacji na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście tych nieuprawnionych roszczeń żydowskich, może dojść do jawnych bądź ukrytych nacisków na władze polskie, a narzędziem tych nacisków może być właśnie polskie złoto. Co więcej, obawiamy się, że to złoto może być sposobem spłacenia roszczeń – dodał poseł Jakub Kulesza.

Źródło: Najwyższy Czas!