“Największy skandal związany z rozliczeniem zbrodni stanu wojennego. Tu nie ma przypadku”

“Prokuratura, po moim zawiadomieniu, prowadzi postępowanie ws. wykasowania w akcie oskarżenia przez PiSowski IPN kluczowego generała stanu wojennego”, ujawnił Krzysztof Brejza. “To największy skandal zw. z rozliczeniem zbrodni stanu wojennego. Tu nie ma przypadku” – napisał poseł.

Chodzi o fakt usunięcia z aktu oskarżenia generała Janiszewskiego, którego sekretarką była Barbara Skrzypek, “pani Basia”, zaufana Jarosława Kaczyńskiego. W tej sprawie jest nadal wiele niejasności.

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

Powstaje więc pytanie: kto i dlaczego chronił generała przed odpowiedzialnością za stan wojenny?

Generał Janiszewski pełnił m.in. funkcję szefa gabinetu generała Wojciecha Jaruzelskiego (w latach 1972–1981 jako ministra obrony narodowej, a w okresie 1984–1989 jako przewodniczącego Komitetu Obrony Kraju). Kierował także Urzędem Rady Ministrów od 17 lutego 1981 w czasie pełnienia funkcji premiera przez Jaruzelskiego oraz w kolejnych gabinetach – Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego (od 1985 jako członek rządu, minister-szef Urzędu Rady Ministrów). Od 13 września 1989 do 21 grudnia 1990 był szefem Kancelarii Prezydenta PRL/RP.

Od grudnia 1981 do lipca 1983 wchodził w skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W 1983 wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

W 1976 został awansowany do stopnia generała brygady, a w 1983 do stopnia generała dywizji. Był doktorem nauk wojskowych. W grudniu 1990 zakończył zawodową służbę wojskową i działalność publiczną. W styczniu 1991, w wieku 64 lat został przeniesiony w stan spoczynku.

Jego sekretarką była Barbara Skrzypek, która później została szefową kancelarii prezesa PiS.