Trzy dni bicia piany w Katowicach pokazały dobitnie, że PiS nie ma programu i pomysłu na Polskę. Tymczasem prodemokratyczna opozycja wzięła się do pracy i deklasuje konkurencję na każdym kroku.

Do wyborów staną trzy różnego rodzaju wizje Polski. Chadecka koalicja, którą buduje PSL i najprawdopodobniej PO, lewicowa koalicja Wiosny, Razem i SLD oraz narodowo-socjalistyczne ugrupowania z PiS. Dzisiaj trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, jaką wizję Polski ma ten ostatni blok, bo nie znamy żadnych konkretów.

Reklamy

Wiemy natomiast co proponują ugrupowania centrowe z PSL na czele. Emerytura bez podatku, inwestycje w edukacje i odciążenie tornistrów, tania energia z odnawialnych źródeł i najważniejsze – pojednanie Polaków. To niektóre elementy tego programu. Wiele z pomysłów zostało już zaprezentowanych w programie Rzeczpospolita Samorządowa. Większość z nich związanych jest z poprawą warunków życia, zwiększeniem zarobków, zmniejszeniem udziału urzędów centralnych w życiu publicznym czy wreszcie z rozwojem lokalnym.

Program ma też Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna, które rozpoczęły intensywną akcję spotkań z wyborcami. W czasie, gdy Kaczyński, otoczony ochroniarzami, wygłasza kolejne przemówienia, politycy tych partii podróżują po całym kraju i rozmawiają. Na spotkaniach pojawiają się tłumy, często trzeba zmieniać lokale na większe. Tak było m.in. w Milanówku pod Warszawą.

PiS najwyraźniej przespał moment startu kampanii i nie przygotował się na to, że wewnątrz panuje tak wielkie niezadowolenie z własnych rządów. Najdobitniej pokazał to na kongresie niezadowolony członek PiS, rolnik, który oskarżył własną partię o niszczenie hodowli trzody chlewnej i bydła oraz działania proniemieckie. Na domiar złego w tym samym czasie w mediach ukazał się wywiad z niemieckim ambasadorem, który potwierdził, że… Niemcom dobrze współpracuje się z PiS. Tego wyborcy już mogą nie przełknąć.

Jesienią przed nami wielki wybór. Wybór, który powinien przywrócić Polskę na tory rozwoju, pojednania i szacunku.

Poprzedni artykułPropaganda zdemaskowana. Dlaczego przekazy dnia z Nowogrodzkiej nie działają?
Następny artykułMinister edukacji powinien przeprosić uczniów i podać się do dymisji?