„PSL – Koalicja Polska to obecnie jedyna siła prodemokratyczna mogąca podjąć walkę z PiSem o elektorat wiejski” – napisał jeden z internautów. To trafna diagnoza, związana z faktem, że PiS po wyborach zapomniał o swoich obietnicach dla wsi i małych miasteczek. Co proponują ludowcy?

Przede wszystkim chcą doprowadzić do zwiększenia europejskich dopłat dla rolników. Ale nie jest to pusta obietnica – PSL tworzy z innymi ugrupowaniami największy blok w Europarlamencie – EPL. EPL jest w stanie zawalczyć o zwiększenie dopłat bardzo skutecznie. Natomiast PiS nie, ponieważ jest kompletnie izolowany w Unii, z uwagi na swoje antyunijne nastawienie. Poza tym PiS oszukał rolników, mówiąc im, że podwoi dopłaty. Zamiast tego rolnicy mają dzisiaj groźbę wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Polexit pod rządami partii Kaczyńskiego jest realnym scenariuszem a dla wsi i małych miasteczek byłby to dramat.

Ludowcy mają też w swoim programie pomysł na to, aby mieszkańcy wsi zarabiali na produkowaniu zielonej energii. Elektrownie słoneczne i bioenergia, finansowane przez budżet, mają stanowić rozproszoną sieć energetyczną państwa. Dzisiaj wiele terenów rolniczych leży odłogiem a ludzi nie stać na inwestycje. Polski Bank Energii, czyli instytucja finansująca tworzenie zielonych źródeł energii, rozwiązałaby problem inwestycji – każdy posiadać działki mógłby starać się o uzyskanie finansowania i zarabiać na produkowaniu energii.

PSL i Kukiz bardzo mocno stawiają na edukację i chcą polepszyć los nauczycieli i uczniów w mniejszych miejscowościach i na wsi, ale też w miastach.  Wychodzą z założenia, że trzeba wprowadzić takie rozwiązania, które spowodują, że młodzież nie będzie musiała wyjeżdżać za pracą gdzieś daleko. Dzisiaj Polsce grozi pustynnienie obszarów małomiejskich i wiejskich, bo młodzież w dużej części wyjeżdża do wielkich miast. Odpowiedzią na ten problem są zawody przyszłości, takie jak programista, grafik komputerowy czy zdalna obsługa klienta. Dzięki internetowi nie trzeba wyjeżdżać, by zarabiać – przekonuje Koalicja Polska.

źródło: Koalicja Polska / Twitter

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o