Tajemnice Sakiewicza wyszły na jaw? IPN: Ojciec szefa „Gazety Polskiej” należał do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i ZMS

Źródło: IPN

From Russia with Love.

Instytut Pamięci Narodowej odtajnił akta Ryszarda Sakiewicza, ojca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza. W ramach kwerendy odnalazły się m.in. akta paszportowe seniora. Z dokumentów możemy się dowiedzieć, że Ryszard Sakiewicz działał w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. To powstałe w latach 40. stowarzyszenie, które zajmowało się działaniami propagandowymi, mającymi na celu zaszczepienie u Polaków miłości do Związku Sowieckiego. Organizowało m.in. obchody rocznic rewolucji październikowej, wycieczki do ZSRR, dni radzieckiej kultury, techniki, książki czy filmu.

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

To jednak nie jedyna komunistyczna organizacja, w której działał ojciec szefa „Gazety Polskiej”. Ryszard Sakiewicz był również w Związku Młodzieży Socjalistycznej. To komunistyczna młodzieżówka, podporządkowana PZPR. Głównym celem działalności ZMS było przygotowywanie członków do wstępowania w szeregi PZPR. Powstała w miejscu stalinowskiego Związku Młodzieży Polskiej.

Z odnalezionych w IPN akt możemy dowiedzieć się również, że matka Tomasza Sakiewicza – Zofia Sakiewicz pracowała w Centrali Handlu Zagranicznego Ars Polona, a babcia – Leonia Sakiewicz była rencistką ZBOWIDu.

Związek Bojowników o Wolność i Demokrację był organizacją kombatancką politycznie i organizacyjnie podporządkowaną PZPR.

Źródło: IPN
Źródło: IPN
Źródło: IPN
Źródło: IPN

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej