Znany przedsiębiorca i doktor ekonomii z Torunia, Sławomir Mentzen, bardzo ostro skrytykował program PiS. „Mimo wielkiego poruszenia, nie wszyscy docenili jeszcze konsekwencje podniesienia płacy minimalnej do 4000 zł w 2023 roku. To nie jest zwyczajna podwyżka. To jest potężna interwencja w gospodarkę a nawet w całe społeczeństwo. Zakładając bardzo optymistyczny scenariusz, że płace będą rosły tak szybko jak w zeszłym roku (ponad 7%), to w 2023 płaca minimalna wyniesie ponad 60% średniego wynagrodzenia. Najwięcej w OECD. Nigdzie tak nie ma.” – pisze Mentzen.

„Miesięczny minimalny koszt dla pracodawcy wyniósłby prawie 5 tysięcy złotych. W przeliczeniu na godzinę pracy, to jest około 33 zł kosztu dla pracodawcy. Wzrosną koszty życia, konieczne będą duże podwyżki rent, emerytur, wynagrodzeń w budżetówce, spadnie konkurencyjność eksportu. Polska będzie jedynym krajem na świecie, gdzie płaca minimalna będzie wyższa od kwoty wolnej od podatku!

Gwałtowny wzrost wynagrodzeń dla najmniej zarabiających odbije się też na pracownikach zarabiających do tej pory powyżej minimalnej. Ich pracodawcy nie będą mieli pieniędzy na podwyżki dla nich. Dojdzie do spłaszczenia wynagrodzeń. Może się okazać, że nawet 40% pracujących otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Co drugi pracownik zarabiał będzie nie więcej niż 20% powyżej płacy minimalnej. Ludzie niezależnie od zawodu i wykształcenia będą zarabiać podobnie.

Zmniejszy się zachęta do uczenia się i podnoszenia kwalifikacji, bo wzrost kompetencji nie będzie prowadził do istotnego wzrostu wynagrodzenia. Zwiększać się będzie szara strefa, co zachęci rząd do likwidacji ryczałtowego ZUS dla przedwiebiorców, składki będą zależały od dochodu, co zlikwiduje sens płacenia pod stołem i jeszcze bardziej zwiększy koszty działalności.

Niepracujący dostaną pieniądze, najmniej efektywni dostaną podwyżki. Zapłacą za to ci którzy płacą podatki i ci którzy podwyżek już nie dostaną, bo zabraknie dla nich pieniędzy. Każdy komu się jeszcze chce dostanie po głowie, za to, że się wychyla.

Ta rewolucja socjalistyczna jest oczywiście bardzo optymistycznym scenariuszem. Zakłada przecież, że płace dalej będą rosły rekordowo szybko, po 7% rocznie. Jeżeli tak nie będzie, jeżeli dojdzie do spowolnienia a PiS nie zmieni swojej polityki, to czeka nas masowe bezrobocie, ogromny wzrost zadłużenia i gwałtowne podniesienie podatkow.

To jest naprawdę bardzo ważne. My w tym momencie nie naśladujemy drogi do bogactwa państw wysoko rozwiniętych. My nawet nie naśladujemy polityki państw dobrobytu zaprowadzonej po osiągnięciu dobrobytu. My ich przebijamy! I to ZANIM osiągnęliśmy dobrobyt. Co musi skończyć się tym, że do żadnego dobrobytu nigdy nie dojdziemy. Bo bogactwa się nie dekretuje, nie wprowadza się go ustawą, nie zarządza się go na potrzeby kampanii wyborczej. Do bogactwa się dochodzi pracą. A ten rząd robi wszystko, by Polakom po prostu przestało się chcieć lepiej pracować.

Uczcie się młodzi języków, zwiększajcie swoje kompetencje, patrzcie jakie umiejętności są przydatne na całym świecie. Niedługo możecie tego bardzo potrzebować.” – czytamy na blogu ekonomisty.

źródło: Facebook

15
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Edith33BogdanRemekzorientowanyWojciech Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
minea
Gość
minea

My jako szeroko rozumiani mieszkańcy tego kraju na pewno nie dojdziemy do żadnego dobrobytu.To jednak nigdy nie było i nie będzie celem pisu.Im chodzi tylko i wyłącznie o swój własny dobrobyt ,o dobrobyt swoich ,nazwijmy to ,wyznawców i rzecz jasna o dobrobyt kk.Kosztem całej reszty,która ma tyrać za miskę ryżu.No ale skoro Polacy tego nie widzą ,nie interesują się polityką,to mogą być na 100% pewni,że polityka zainteresuje się nimi i ogołoci ich,z czego się tylko da.Zwłaszcza gdy u władzy są ludzie bez skrupułów i kompetencji.

ANTYTVPIS
Gość
ANTYTVPIS

TEGO W PISOWSKEJ TV NIE POWIEDZĄ,POKAŻĄ,TAM PRAWDY NIE MA..TYLKO PROPAGANDA.

Obserwator
Gość
Obserwator

Bolesne i niestety prawdziwe.

www.PrawoLaffera.pl
Gość
www.PrawoLaffera.pl

Niestety PiS jest prawicowy tylko od pasa w dół. Mentalnie tkwią nadal w socjalizmie.

Mariola
Gość
Mariola

Nie bedzie sie oplacilo podnosic kwalifikacji no przeciez o to chodzi! Glupi narod = latwosc rzadzenia

Paweł
Gość
Paweł

Mentzen na premiera!

Wojtek
Gość
Wojtek

My Polacy jesteśmy ewenementem na skale światową.

joanna
Gość
joanna

przeciez ten maniak z zoliborza nie jest zadnym ekonomista, nie kuma finansow panstwa, dlatego pitoli brednie jak gostek z psychuszki !! to psychol , chce za wszelka cene byc przy wladzy, boi sie pierdla, bo tam beda tego kryptogeja zapinac w kakao !!

Genio_Estonia
Gość
Genio_Estonia

Prosze pani, p. Slawomir Mentzen jest z Torunia. A napisal podstawy ekonomii. Pieniadz tworzy sie praca, a nie ustawa. Pani moge sobie zarobić pieniadze praca (wytwarzajac kapital), a jeśli kupi pani sobie nowy portfel to z tego wiecej pieniedzy nie bedzie.
Zrozum pani, ze rzadzacy nie sa świeci a maja interes wlasny – partyjny. Oni myśla o wyborach i nie o Polsce za 10-20 lat.

zorientowany
Gość
zorientowany

przeciez pisal o kaczafim…

Remek
Gość
Remek

Można mieć takie, czy inne poglądy. Można mieć nawet rację. Ale taki poziom wypowiedzi to dno i metr mułu. Przez takie osoby, po jednej, drugiej , i piątej stronie, nigdy nie dojdziemy do porozumienia.

MazurekA.
Gość
MazurekA.

Niedługo będzie więc jak za komuny. „Czy się robi czy się leży… 4 tysie się należy!”

Bogdan
Gość
Bogdan

Ależ oczywiście, że Mentzen ma rację.
Taka ingerencja w gospodarkę przesądza katastrofę, nie czy tylko kiedy.

Wojciech
Gość
Wojciech

Zmniejszy się zachęta do uczenia się i podnoszenia kwalifikacji, bo wzrost kompetencji nie będzie prowadził do istotnego wzrostu wynagrodzenia. – to moze tez oznaczac ze przechowalnia dla bezrobotnych czyli politologie, socjologie, antropologie i inne kierunki straca swa funkcje a moze wiecej bedzie mechanikow i stolarzy ktorych przeciez sciagamy z ukrainy.

Edith33
Gość
Edith33

A jaki pozytek ma panstwo z absolwentow politologii czy socjologii. Wiecej osob zacznie sie ksztalcic fachow potrzebnych w Polsce takich jak mechanik czy hydraulik.