Polityczna odpowiedzialność za sytuację w wymiarze sprawiedliwości spada bezpośrednio na Zbigniewa Ziobro. Samobójstwa więźniów, ręczne sterowanie prokuraturą, coraz dłuższy czas trwania spraw sądowych są doskonale widoczne dla Polaków. Po ujawnieniu afery w ministerstwie sprawiedliwości zaufanie do Ziobro jest rekordowo niskie. Polityk ten ma gorsze notowania niż Jarosław Kaczyński. Do długiej listy problemów Ziobry doszedł teraz raport fundacji Court Watch Polska.

W badaniu wzięli udział sędziowie z całej Polski. Aż 5% z nich ujawniło, że doświadczyło nacisków, związanych z orzekaniem! Równocześnie spadło zaufanie do sądów. Jest niższe niż przed objęciem władzy przez PiS. To oznacza, że Ziobro odniósł wielką porażkę. Sztandarowa reforma Kaczyńskiego i Ziobry nie przyniosła pozytywnych zmian, przed czym zresztą opozycja wielokrotnie ostrzegała.

Z raportu fundacji wynika również, że Polacy czują się coraz bardziej osamotnieni w swoich bojach ze sprawiedliwością i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

Wybrane wniosku z raportu:

W ciągu dwóch lat od publikacji poprzedniego raportu „Ocena polskiego sądownictwa
na podstawie badań” i rozpoczęcia procesu zmian w sądownictwie:

 1. Nadal większość Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem do zrealizowania w domenie wymiaru sprawiedliwości jest usprawnienie pracy sadów.
 2. Pogorszył się obiektywny wskaźnik długości czasu rozpatrywania spraw,
 3. W sposób znaczący obniżyły się subiektywne oceny niezależności sądownictwa oraz w mniejszym stopniu także rzetelności procesów oraz niezawisłości
  i bezstronności sędziów.
 4. Zaufanie do sądów jest niższe niż w roku 2016, czyli tuż przed zmianami.
 5. Proces awansowania sędziów wciąż nie opiera się na obiektywnych przesłankach
  i jest mało transparentny, tworząc warunki do nieuprawnionego wpływu
  na sędziów i na obsadzanie kluczowych stanowisk sędziowskich.

źródło: Court Watch Polska / Rzeczpospolita

 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Hubertminea Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
minea
Gość
minea

Ziobro poniósł klękę,odnieść to można sukces. A jedyny sukces pisu to wydojenie Polski dla siebie oraz dla krewnych i znajomych królika,sorry,kaczki.No i co nieco okruszków dla suwerena,żeby głosował jak należy jako współuczestnik rabunku.

Hubert
Gość
Hubert

Wrócił taki nastrój znany z PRLu, że obywatel ma się trzymać jak najdalej od państwa. Że państwo jest wrogie, nie należy liczyć na żadną sprawiedliwość. Ze jest jakaś „władza”, a nie ma już służby publicznej. Że tam u gory tyle kradną, że kto nie jest głupi, ten sobie „zorganizuje” ile mu wpadnie w rękę. I że trzeba brac co dają, byle dużo, nie ważne skąd i jakie będą skutki. Cicho siedzieć, brać garściami, wygadać to się u wujka na imieninach. Bo podsłuchują, bo szykanują, spisują, bo opozycji dokręcana jest śruba. Wróciło peerelowskie cwaniactwo, nihilizm, oportunizm, totalny brak wiary w społeczny… Czytaj więcej »