“PIS chce wojny z samorządami wielkich miast. Traktuje aglomeracje jak wrogów. Tworzy kolejne podziały przeciwstawiając prowincję miastom. Nie widzi roli miast takich jak Warszawa w tworzeniu wzrostu gospodarczego i cywilizacyjnego, kulturowego, naukowego kraju.” – napisała Katarzyna Lubnauer.

Wśród zapowiedzi programowych PiS i zapowiedzi polityków tego ugrupowania znalazły się bowiem także pomysły dotyczące podziału województw i wprowadzenia nowego szczebla samorządowego, znajdującego się ponad miastami. Jednym z takich pomysłów jest podział Mazowsza.

Znacząco obniżyłoby to rangę miasta i jego dostęp do funduszy a dużą część kompetencji prezydenta mógłby przejąć wojewoda lub mianowany przez niego urzędnik, rodzaj zarządcy obszaru metropolitarnego. Rafał Trzaskowski zostałby wtedy sprowadzony do roli mało znaczącego urzędnika niższego szczebla. Stąd tak wielki atak na prezydenta Warszawy z powodu awarii kolektora ściekowego.

Reklamy

W PiS dojrzewa też pomysł przywrócenia małych województw z 1975 roku. Jeden z kandydatów na posła zapowiedział niedawno utworzenie województwa… łomżyńskiego

źródło: Twitter

Poprzedni artykułPomysły PiS dotyczące dziennikarzy wzorowane na ustawie rządu Hitlera z 1933 roku?
Następny artykułZabiła ich ustawa uchwalona za rządów PiS? Wstrząsający dokument o stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej i zabieraniu praw nabytych