Kuria zwalnia samotne matki. Będzie interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Bulwersująca sytuacja.

Kuria Metropolitarna w Krakowie zwolniła trzy pracownice biura prasowego. Na stronie internetowej krakowskiej archidiecezji pojawił się komunikat, w którym kuria wyjaśniła, że zakończono współpracę jedynie z osobami niezamężnymi.

Reklamy

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi. (…) Dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej” – czytamy w komunikacie.

Jedna ze zwolnionych pracownic napisała na Facebooku, że ona i jej zwolniona koleżanka samotnie wychowują adoptowane dzieci. Tworzą też rodziny zastępcze dla innych dzieci. Arcybiskup Marek Jędraszewski znał ich sytuację osobistą.

Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zamierza poprosić kurię o wyjaśnienia. Bodnar zaznaczył jednak, że prywatny podmiot jakim jest kuria nie musi na taką prośbę odpowiadać. RPO planuje również wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o ewentualne przeprowadzenie kontroli.

Źródło: Radio Zet