Prezydent Świdnicy zmiażdżyła bzdury Morawieckiego. Pomylił ulice, mówił o rzeczach nierealnych

Kiedy Mateusz Morawiecki przyjechał do Świdnicy, nie spodziewał się prawdopodobnie, że jego przemówienie spotka się z ostrą kontrą ze strony prezydent tego miasta. Beata Moskal-Słaniewska po prostu zmiażdżyła bzdury, jakie opowiadał premier. Okazuje się też, że na wiec do Świdnicy zwożono ludzi nawet z bardzo daleka, bo na miejscu nie było zbyt wielu chętnych by oglądać premiera.

„W związku z wieloma sygnałami i pytaniami, jakie docierały do mnie po wizycie w Świdnicy pana Morawieckiego, wyjaśniam, że w Świdnicy nie ma ulicy Kossaka. Być może pan Morawiecki miał na myśli ulicę Kraszowicką. Ale tu też wyjaśnienie – środki na dofinansowanie remontów dróg lokalnych pochodzą z powołanego przed laty funduszu, który nie bez powodu nazwany został „schetynówki”. Czyli drogi lokalne. Środki można pozyskiwać w procedurze KONKURSOWEJ, czyli przedkłada się projekt, który musi uzyskać dużą ilość punktów od komisji ekspertów. Nie ma tu możliwości, by ktoś coś „załatwiał”. O „załatwianiu” słyszałam w epoce dawno minionej. Tu ważna jest wartość projektu. Chyba, że ktoś chce „kogoś załatwić”, bo o takich sytuacjach słyszałam. Wracając do Kraszowickiej – dofinansowanie na etap I otrzymaliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu. Teraz, zyskując bardzo dużą ilość punktów, po prostu znaleźliśmy się wysoko w rankingu. Koszt całego remontu to ponad 7 milionów złotych. Ale kwota dofinansowania to około 3,7 miliona złotych. Drugie tyle dołoży miasto ze swojego budżetu.

Reklamy

Druga kwestia – nie ma dziś ŻADNYCH planów, dotyczących realizacji południowej obwodnicy Świdnicy. Od lat jesteśmy informowani, że do czasu realizacji poprzednio zakwalifikowanych zadań, czyli do roku 2023, nie będzie na to środków. W tej sprawie pisałam kilkakrotnie do wszystkich posłów, a także premiera – tego i poprzedniego. Bez odzewu.

Kwestia trzecia – przebieg drogi szybkiego ruchu S8 jest uzgodniony i w tej chwili przeprowadzane są konsultacje. Nie jest prawdą, że poważnie rozważa się przesunięcie S8 w stronę Świdnicy. To oznaczałoby wydłużenie drogi z Kłodzka do Wrocławia o 40 km i nikt takiego rozwiązania od początku nie traktował poważnie. S8 będzie przebiegała wzdłuż obecnej osi.

Kwestia czwarta – o stanie świdnickiej Katedry i konieczności objęcia jej specjalną opieką pisałam do WSZYSTKICH parlamentarzystów naszego okręgu oraz do ministra kultury w roku 2015. Po 4 latach jest reakcja. Dobrze, że w końcu…

O części ideologicznej wystąpienia pana Morawieckiego powiem tylko tyle – źle trafił, bo w Świdnicy szanuje się wartości i tradycję. Szanuje się godność człowieka, jego odmienność narodowościową, kulturową, światopoglądową, religijną. Żyją tu w zgodzie obok siebie ludzie różniący się poglądami i orientacją. Jak mało gdzie otacza sie opieką organizacje kombatanckie. I w Świdnicy nie przerywa się HYMNU POLSKI w połowie. Od kiedy jestem prezydentem miasta, na miejskich uroczystościach śpiewamy wszystkie 4 zwrotki. Szanujemy hymn, flagę, herb i wszystko to, co tworzy naszą narodową tożsamość. Z ochroną tych wartości damy sobie radę bez wsparcia” – napisała Beata Moskal-Słaniewska.