49 województw tuż po wyborach? Lech Kołakowski z PiS zapowiedział plan ich stworzenia

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS zapowiedział, że partia te będzie tworzyć małe województwa. Prawdopodobnie będzie to nawiązanie wprost do podziału administracyjnego za Gierka – 49 województw. Lech Kołakowski zapowiada m.in. utworzenie województwa łomżyńskiego.

Poseł zapowiedział utworzenie województwa na konferencji prasowej. Wystosował też w tej sprawie interpelacje do premiera Mateusza Morawieckiego. Kołakowski, chociaż mało znany, jest postacią bardzo wpływową w PiS – pochodzi z kręgu tak zwanego „zakonu PC”, a więc najbardziej oddanych i wiernych towarzyszy Jarosława Kaczyńskiego. Jest w PiS od samego początku.

Reklamy

Według sejmowych komentatorów, projekt odpowiedniej ustawy jest w przygotowaniu a PiS mógłby wraz z utworzeniem małych województw odebrać kompetencje prezydentom miast i marszałkom. Szczególnie łakomym wzrokiem działacze PiS patrzą w stronę Warszawy, Poznania, Krakowa i Gdańska. Te miasta mają ogromne budżety i dają okazję zatrudnienia tysięcy partyjnych działaczy.

Jeśli PiS utrzyma władzę, czeka nas kompletny regres samorządności w Polsce. Nastąpi centralizacja.

 

źródło: MyLomza.pl