Komisja Europejska pozywa Polskę. Przez PiS możemy stracić miliardy euro

Burza przed wyborami.

Komisja Europejska pozywa Polskę w sprawie dyscyplinarek dla sędziów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawdopodobnie rozpatrzy tę kwestię w trybie przyspieszonym. Informację o decyzji unijnych komisarzy przekazało Deutsche Welle.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Chodzi o pisowski system dyscyplinowania sędziów, który zdaniem KE podważa niezawisłość przedstawicieli polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz nie zapewnia koniecznych gwarancji umożliwiających ochronę przed kontrolą ze strony polityków. Zdaniem unijnych urzędników Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie ma gwarancji niezależności i bezstronności.

Możliwe, że do rozpatrzenia pozwu Polska zostanie odcięta od unijnych funduszy, dotacji. Niektóre państwa UE już domagały się uzależnienia płatności z unijnej kasy dla Polski od przestrzegania w niej praworządności. Wnioskował o to m.in. holenderski minister sprawiedliwości Sander Dekker, po spotkaniu z Zbigniewem Ziobro.

Źródło: Deutsche Welle