Szokująca zmiana prawa.

– W trakcie oczekiwania na wydanie postanowienia o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania zmieniły się przepisy, które obecnie uniemożliwiają skierowanie subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko sprawcy nawet jeżeli sąd uchyli decyzję prokuratury – napisał w oświadczeniu mec. Roman Giertych.

Reklamy

Chodzi o aferę Srebrnej i pieniądze, które prezes PiS nie chce oddać austriackiemu biznesmenowi, który miał odpowiadać za projekt dwóch wież.

Prokuratura miała się tłumaczyć „brakiem znamion czynu zabronionego” ujawnili politycy opozycji. Doniesienie w tej sprawie trafiło do śledczych jeszcze pod koniec stycznia. Decyzję prokuratura podjęła tuż przed ciszą wyborczą – 11 października. Do polityków opozycji, pytających o aferę Kaczyńskiego, pismo o odmowy śledztwa miało jednak trafić już po wyborach parlamentarnych.

– Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronach Sejmu RP projekt w kształcie wyłączającym kontrolę sądu nad postępowaniem przygotowawczym pan Premier Mateusz Morawiecki skierował do Sejmu pod koniec lutego br., czyli trzy tygodnie po złożeniu zawiadomienia przez naszego Mocodawcę. Ustawa została przyjęta 19 lipca br., a weszła w życie 5 października 2019 roku. Ustawa nowelizująca zawiera art. 11, który zacytujemy w całości: „Postępowania wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy na skutek wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzeniu postępowania przygotowawczego do czasu rozpoznania zażalenia prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych.” Przepis ten oznacza, że te postępowania, które zostaną wszczęte na skutek wniesienia zażalenia po wejściu w życie ustawy, czyli po 5.10.2019 roku będą się toczyć w trybie nowym. Tak więc wydanie postanowienia po 5 października br. pozbawia naszego Mocodawcę Geralda Birgfelnnera prawa do złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia bez zgody prokuratury. Przepis art. 11 łamie fundamentalną zasadę lex retro non agit, gdyż w trakcie toczącego się postępowania pozbawia pokrzywdzonego jego praw, o ile postanowienie o odmowie wszczęcia zostanie wydane po wejściu w życie zmiany przepisów, nawet jeżeli zwłoka jest zawiniona przez prokuraturę. Ponieważ jednym z pierwszym zażaleń, które się będzie toczyć według nowego trybu będzie zażalenie w sprawie sprawy zawiadomienia odnoszącego się do Jarosława Kaczyńskiego postanowiliśmy to prawo w niniejszym oświadczeniu nazwać Lex Kaczyński – napisał na Facebooku mec. Giertych.

Lex Kaczyński.Otrzymaliśmy postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie datowane na dzień 11.10.2019, a wysłane w…

Geplaatst door Roman Giertych – strona oficjalna op Maandag 21 oktober 2019

Źródło: Money.pl / Facebook Roman Giertych

Poprzedni artykułDwóch senatorów PiS chce przejść do opozycji? Czy układ władzy się zawali?
Następny artykułMichał Kamiński ostro: Miarka się przebrała!