Ogromny sukces Adama Struzika. Mazowsze wygrywa z rządem w sprawie długów szpitali, samorządowcy mają powody do zadowolenia

Marszałek Adam Struzik ma powody do zadowolenia. Sprawa długów szpitali, którą skierował do Trybunału Konstytucyjnego, została wygrana przez Mazowsze. Chodzi o przepisy ustawy o działalności leczniczej. Trybunał uznał, że są one częściowo niezgodne z Konstytucją. Rząd nie może bezkarnie obciążać wydatkami samorządów a w konsekwencji mieszkańców.

“Wygraliśmy w Trybunale Konstytucyjnym! Art. 59 w zakresie w jakim każe nam pokrywać straty szpitali jest niekonstytucyjny. Zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to wyręczanie NFZ” – napisał Adam Struzik.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Zaskarżone artykuły ustawy o działalności leczniczej są częściowo niezgodne z konstytucją. Zaskarżony przepis traci ważność za 18 miesięcy” – ogłosił sędzia Trybunału Konstytucyjnego podczas odczytywania wyroku.

W sprawie chodziło o to, na kim ciąży obowiązek pokrywania kosztów usług świadczeń zdrowotnych. Z wyroku Trybunału Konstytucyjnego wynika, że kosztami obciążany będzie budżet państwa. Posłowie mają teraz aż 18 miesięcy na zmianę przepisów.

“Co ciekawe, w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Małgorzata Pyziak-Szafnicka miażdży tzw. sieć szpitali wprowadzoną przez rząd PiS, wskazując, że pogorszyła sytuację finansową szpitali i wepchnęła je w narastające zadłuzenie” – skomentował wyrok Michał Wojtczuk.

źródło: Gazeta Wyborcza