PiS podważył europejskie reguły niezależności sędziowskiej? Skutki wyroku TSUE

Prestiżowa porażka PiS na arenie międzynarodowej i podważenie reguł sądownictwa w Polsce. Z wyroku TSUE wynika, że należy niezwłocznie doprowadzić cały system nominacji sędziowskich do zgodności ze standardami unijnymi. Ponieważ wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych oraz sądów powszechnych stosują prawo UE (choćby potencjalnie), sądy te muszą realizować gwarancje prawa unijnego w zakresie niezależności.

Zgodność z tymi standardami będzie więc musiała objąć KRS, dwie nowe izby SN (ID i IKNiSP), a także dotychczasowe nominacje sędziowskie oraz awanse, które odbyły się przy udziale KRS w obecnym składzie.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Po dogłębnym przeanalizowaniu i podzieleniu zastrzeżeń podniesionych w wyroku TSUE, ustawodawca zobowiązany jest znowelizować ustawę o KRS, zapewniając zgodność prawa krajowego ze standardami UE. Oznacza to zmianę zasad wyboru 15 sędziów – członków KRS poprzez powrót do modelu kształtowania tego organu bezpośrednio przez środowisko sędziowskie, zapewniając przy tym odpowiednią reprezentację wszystkich rodzajów i szczebli sądownictwa. Ukształtowanie składu KRS powinno nastąpić w zgodzie z wyrokiem TSUE.

Co ważne, nominowani przez PiS sędziowie sądów dyscyplinarnych powinni wstrzymać się z orzekaniem do czasu uchwalenia nowych przepisów o systemie sądownictwa dyscyplinarnego, który spełniał będzie wymogi wynikające z prawa UE.

Porażka pomysłów Kaczyńskiego jest oczywista.

źródło: FOR