USA domaga się od PiS zmniejszenia opłat dla amerykańskich inwestorów. Kaczyński znowu zrobi Trumpowi „łaskę”?

Rachunek za wybory?

Amerykańscy kongresmeni domagają się od Polski zmniejszenia opłat za wydobycie miedzi dla amerykańskich inwestorów. W tej sprawie wystosowali specjalne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Do treści listu dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Jak się okazuje obniżka opłat ma być rachunkiem za to, że „USA dbają o bezpieczeństwo” Polski, więc Polska powinna zadbać o finansowy dobrostan amerykańskich inwestorów.

– Uważamy, że najlepszym sposobem na wzmacnianie wzajemnych interesów w zakresie bezpieczeństwa narodowego i utrzymanie naszego niezwykle ważnego sojuszu jest ściślejsza współpraca gospodarcza – piszą wprost Neal P. Dunn i Joe Wilson na oficjalnym druku Kongresu.

– Nawet takie kraje jak Chiny, Mali, Peru czy Sierra Leone, zmieniły swoje systemy opodatkowania górnictwa, aby zracjonalizować obciążenia fiskalne i zachęcić do inwestycji. Zależy nam na tym, aby Polska, która na chwilę obecną posiada tylko jedną znaczącą kopalnię metali (KGHM – red.), przyjęła zrównoważony, odpowiedzialny i korzystny dla rozwoju przemysłu wydobycia miedzi, nowoczesny system opodatkowania górnictwa. Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki – dodają.

Co istotne – z pieniędzy z podatków od m.in. KGHM finansowane są programy socjalne rządu.

Źródło: Rzeczpospolita