Unia kontra PiS.
Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn poinformował, że jego kraj będzie domagać się zablokowania wypłaty środków unijnych państwom, które nie chcą solidarnie przyjmować dzieci z obozów w Grecji. Asselborn zwrócił się w tej sprawie do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Chodzi o kilkaset dzieci (poniżej 14 roku życia), przebywających w obozach dla uchodźców w Grecji.
Szef MSZ Luksemburga: finansowe konsekwencje dla krajów UE odmawiających przyjęcia uchodźców https://t.co/S10BMl1GPO
— DW Polski (@dw_polski) December 26, 2019
– Ich przyjęcie nie będzie nadmiernym wysiłkiem, jeżeli włączą się wszystkie kraje. (…) Ci ludzie nie przyjechali do Grecji, lecz do UE i to UE musi rozwiązać ten problem – twierdzi szef MSZ Luksemburga, podkreślając, że co najmniej trzy czwarte ma prawo do azylu.
Decyzja o wymiarze sankcji może zapaść już 23 stycznia. Co istotne, obecnie trwają negocjacje o kolejnych wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027. A Luksemburg, Niemcy, Holandia czy Francja, które są płatnikami netto, domagają się, aby transfery finansowe powiązane były z przestrzeganiem przez kraje członkowskie praw podstawowych.
Niemieckie media wprost mówią, że chodzi tu o Polskę.
Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości Holandii, Sander Dekker już we wrześniu zapowiedział działania na szczeblu europejskim, w tym wnioskowanie o uzależnienie wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu od przestrzegania prawa przez PiS.
Rechters moeten onafhankelijk zijn. Dat staat in Polen onder druk. Op bezoek geweest bij mw. Gersdorf – voorzitter van het Hooggerechtshof en voorvechtster van de rechtsstaat in Polen. Lees verder op: https://t.co/HmsPOC3v1p pic.twitter.com/gWgIDHngbL
— Sander Dekker (@SanderDekker) August 31, 2019
Z kolei w grudniu wszystkie największe kluby parlamentarne Niemiec opowiedziały się za wnioskiem do Brukseli o wstrzymanie środków dla Polski, w związku z przyjęciem ustawy represyjnej wobec sędziów.
Ustawa o sędziach: niemieccy politycy domagają się obcięcia Polsce dotacji UE https://t.co/Y79zwBc1CX
— DW Polski (@dw_polski) December 24, 2019
Źródło: Deutsche Welle