Luksemburg wnioskuje o sankcje! Unia Europejska może odciąć Polskę PiS od pieniędzy

Unia kontra PiS.

Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn poinformował, że jego kraj będzie domagać się zablokowania wypłaty środków unijnych państwom, które nie chcą solidarnie przyjmować dzieci z obozów w Grecji. Asselborn zwrócił się w tej sprawie do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Chodzi o kilkaset dzieci (poniżej 14 roku życia), przebywających w obozach dla uchodźców w Grecji.

– Ich przyjęcie nie będzie nadmiernym wysiłkiem, jeżeli włączą się wszystkie kraje. (…) Ci ludzie nie przyjechali do Grecji, lecz do UE i to UE musi rozwiązać ten problem – twierdzi szef MSZ Luksemburga, podkreślając, że co najmniej trzy czwarte ma prawo do azylu.

Decyzja o wymiarze sankcji może zapaść już 23 stycznia. Co istotne, obecnie trwają negocjacje o kolejnych wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027. A Luksemburg, Niemcy, Holandia czy Francja, które są płatnikami netto, domagają się, aby transfery finansowe powiązane były z przestrzeganiem przez kraje członkowskie praw podstawowych.

Niemieckie media wprost mówią, że chodzi tu o Polskę.

Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości Holandii, Sander Dekker już we wrześniu zapowiedział działania na szczeblu europejskim, w tym wnioskowanie o uzależnienie wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu od przestrzegania prawa przez PiS.

Z kolei w grudniu wszystkie największe kluby parlamentarne Niemiec opowiedziały się za wnioskiem do Brukseli o wstrzymanie środków dla Polski, w związku z przyjęciem ustawy represyjnej wobec sędziów.

Źródło: Deutsche Welle