Czemu nie było wielkich narodowych obchodów zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego?

Świetnie zwycięstwo jakim było Powstanie Wielkopolskie powinno być przykładem dla wszystkich Polaków. To najważniejsze polskie powstanie, pokazujące czym jest dobre planowanie, wykorzystanie właściwego momentu w historii oraz odpowiedzialność. A jednak ani rząd ani prezydent nie zdecydowali się na zorganizowanie wielkiego narodowego święta.  Dlaczego?

“27 grudnia to data wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 101 lat temu idealnie wykorzystano nadarzającą się okazję do chwycenia za broń. To idealny przykład pragmatyzmu, odpowiedzialności i instynktu samozachowawczego, który do dzisiaj nie jest znany milionom Polaków” – napisała Konfederacja.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Powstanie Wielkopolskie powinno być przykładem dla nas wszystkich. PiS po raz kolejny nie wykorzystał okazji, by budować świadomość i tożsamość całego narodu. Być może dlatego, że Wielkopolska ma na temat tej partii swoje określone zdanie, co pokazują wyniki wyborów?

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków. Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z pięciu, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku oraz II powstania śląskiego (1920) i III powstania śląskiego w 1921 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.

źródło: Twitter