W Sejmie zostanie złożony projekt ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec byłych posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej skazanych w procesie brzeskim za działalność na rzecz demokratycznego Państwa Polskiego.

Celem projektu jest pełne przywrócenie czci i godności ludzkiej i obywatelskiej posłom na Sejm II RP, represjonowanym za działalność na rzecz obrony demokracji w Polsce przez obóz sanacyjny.

Reklamy

Wyrazem tych represji był tzw. proces brzeski przywódców Centrolewu, przeprowadzony w dniach 26 października 1931 r. do 13 stycznia 1932 r., wraz z rozprawami apelacyjnymi, które odbyły się w dniach 7-11 lutego 1933 r. przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zakończonymi politycznym zatwierdzeniem wyroku pierwszej instancji.

W procesie brzeskim skazano Wincentego Witosa, Kazimierza Bagińskiego, Norberta Barlickiego, Adama Ciołkosza, Stanisława Dubois’a, Władysława Kiernika, Hermana Liebermana, Mieczysława Mastka, Adama Pragiera oraz Józefa Putka.

Wniosek ludowców nie podoba się PiS, które upatruje w nim nie tylko krytyki sanacji ale też aktualnych działań rządu, zmierzających do upolitycznienia sądów. Wniosek stawia też w bardzo trudnej sytuacji prezydenta Dudę, który ostatnio odwiedził Wierzchosławice i wychwalał Witosa, co wiele osób uważa za zwykłą grę wyborczą.

źródło: PSL.pl

Poprzedni artykułSKANDAL! Wymień pozytywne skutki wyjścia Polski z UE w oficjalnym podręczniku do geografii!
Następny artykułChcieli sztuczkami prawnymi zatrzymać posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie KRS ale to się nie uda?