Financial Times, gazeta, której opinie wpływają na to, jak Polska jest postrzegana jako miejsce do inwestycji, pisze o bliskiej przyjaźni Jarosława Kaczyńskiego i Julii Przyłębskiej. Szef PiS łamie zasadę niezawisłości sędziów i czyni Polskę republiką bananową – ujawnił Marcin Matczak.

„Rządząca w kraju partia PiS dała politykom szerokie uprawnienia w zakresie sądownictwa, wywołując opór polskiego sądu najwyższego i reakcję ze strony instytucji UE. Politycy PiS odrzucili uchwałę Sądu Najwyższego, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nazwał ją „rażącym naruszeniem prawa”.

Reklamy

Analitycy twierdzą, że istnieje teraz ryzyko rywalizacji pomiędzy dwoma systemami sądowymi: jeden złożony z sędziów lojalnych wobec Sądu Najwyższego, który w dużej mierze zachował swoją niezależność, a na jego czele stoi Małgorzata Gersdorf; a drugi grupki sędziów wspierających PiS i Trybunał Konstytucyjny, który został zneutralizowany przez PiS w 2016 r., a obecnie kieruje nim Julia Przyłebska. Jarosław Kaczyński, szef PiS, opisuje ją jako przyjaciela” – czytamy w Financial Times.

źródło: Twitter

 

Poprzedni artykułNie tylko angielski sprawia problemy Andrzejowi Dudzie. Z polskim też kiepsko?!
Następny artykułNowe kłopoty pisowskiej neoKRS. Rzecznik dyscypliny nie został wybrany?