Ruski pachołek.

Instytut Pamięci Narodowej odtajnił akta Ryszarda Sakiewicza, ojca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza. Z dokumentów wynika, że Ryszard Sakiewicz działał w sowietyzującym Polaków Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Reklamy

To powstałe w latach 40. stowarzyszenie, które zajmowało się działaniami propagandowymi, mającymi na celu zaszczepienie u Polaków miłości do Związku Sowieckiego. Organizowało m.in. obchody rocznic rewolucji październikowej, wycieczki do ZSRR, dni radzieckiej kultury, techniki, książki czy filmu.

To jednak nie jedyna komunistyczna organizacja, w której działał ojciec szefa „Gazety Polskiej”. Ryszard Sakiewicz był również w Związku Młodzieży Socjalistycznej. To komunistyczna młodzieżówka, podporządkowana PZPR. Głównym celem działalności ZMS było przygotowywanie członków do wstępowania w szeregi PZPR. Powstała w miejscu stalinowskiego Związku Młodzieży Polskiej.

Z odnalezionych w IPN akt możemy dowiedzieć się również, że matka Tomasza Sakiewicza – Zofia Sakiewicz pracowała w Centrali Handlu Zagranicznego Ars Polona, a babcia – Leonia Sakiewicz była rencistką ZBOWIDu.

Związek Bojowników o Wolność i Demokrację był organizacją kombatancką politycznie i organizacyjnie podporządkowaną PZPR.

Źródło: IPN
Źródło: IPN
Źródło: IPN
Źródło: IPN

Źródło: IPN

Poprzedni artykułTym jednym wpisem Piechociński zaorał propagandę rządu! Inflacja wynosi już 20%?
Następny artykułWygwizdali Andrzeja Dudę. Prezydent szybko uciekał ze spotkania. WIDEO