26 września 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieNapoje energetyczne po 10 zł? Eksperci FOR miażdżą nowy podatek, który chce...

Napoje energetyczne po 10 zł? Eksperci FOR miażdżą nowy podatek, który chce wprowadzić PiS.

Cel podatku cukrowego jest najprawdopodobniej fiskalny i stąd planowane wejście w życie już od 1 lipca 2020 r., w trakcie roku podatkowego, bez względu na pogłębianie problemu niestabilności prawa podatkowego – piszą eksperci FOR.

Podatki cukrowe obciążają przede wszystkim najbiedniejszych konsumentów. W istocie są one znacznie bardziej regresywne niż podatek VAT, gdyż biedniejsi nie tylko płacą ich więcej w stosunku do swoich dochodów, ale również więcej w kwotach absolutnych.

Reklamy

Zapowiedź rządu w sprawie przeznaczenia wpływów z podatku cukrowego na Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkowicie niewiarygodna. Dopiero co wprowadzony dodatkowy podatek od najwyższych zarobków, pod nazwą daniny solidarnościowej, miał finansować świadczenia dla niepełnosprawnych z Funduszu Solidarnościowego. Teraz fundusz zajmuje się także finansowaniem obietnic wyborczych PiS.

Wprowadzenie podatku cukrowego spowoduje ogromny wzrost cen większości produktów spożywczych w tym napojów energetycznych. Czy już wkrótce za puszkę takiego napoju zapłacimy 10 złotych? Nie jest to wykluczone.

źródło: FOR

Musisz o tym wiedzieć!