Gdynia, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, wprowadza pomoc dla przedsiębiorców. W momencie, gdy PiS robi sobie z firm żarty i proponuje im odroczenie płatności składek by potem łupić przedsiębiorców jeszcze bardziej, miasta rozumieją, jak ważne jest utrzymanie miejsc pracy.

Gdynia zwalnia z czynszu przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach miejskich. Lokalne podatki zostaną odroczone – oba te rozwiązania od marca do czerwca.

Reklamy

Szanowni Państwo!

Od pierwszych chwil wejścia w życie rozporządzenia o zagrożeniu epidemicznym mieliśmy świadomość, że będziemy musieli walczyć nie tylko z koronawirusem, ale i o gospodarkę.

Wprowadzone restrykcje chronią nasze zdrowie i życie, ale ekonomicznie są szkodliwe. Szukamy rozwiązań, które mogą pomóc w tej sytuacji. Ze szczególną troską myślimy o tych, którzy z dnia na dzień stracili możliwość pozyskiwania dochodu, z przyczyn na które nie mieli i nie mają wpływu. Z uwagą śledzimy propozycje władzy centralnej, a także sami zgłaszamy rządowi postulaty, których wdrożenia oczekujemy.

Nie czekając jednak na zmianę legislacji ani na pakiet centralny, już dziś przesądziłem o dwóch ulgach. Zdając sobie sprawę, że one nie są lekiem na całe zło, mam jednak głęboką nadzieję, że dla wielu okażą się bardzo pomocne.

Postanowiłem, że najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność, jaka została objęta zakazem wynikającym ze wspomnianego rozporządzenia zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres. Będzie to wymagało ich wniosku, gdyż innej możliwości nie przewiduje prawo. Obiecuję jednak, że wnioski te, po weryfikacji danych o rodzaju działalności, będą rozpatrywane pozytywnie.

Ponadto przedsiębiorcom objętym zakazem, również na ich wniosek, odroczymy płatność lokalnych podatków za okres od marca do czerwca. W wyjątkowych wypadkach będę podejmował indywidualne decyzje o umorzeniu należności podatkowych.

To, co oferujemy to bardzo dużo jak na możliwości miasta, ale zapewne za mało jak na potrzeby przedsiębiorców. Dlatego nie ustajemy w naciskach na wprowadzenie zmian legislacyjnych, które pozwolą samorządowi działać w szerszym zakresie, a rządowi realizować obietnice, o których dzisiaj opowiedział Pan Prezydent i Pan Premier. Wierzę, że opisane ulgi to dopiero początek lepszych wiadomości dla biznesu – napisał prezydent Gdyni.

źródło: Urząd Miasta Gdynia

Poprzedni artykułWpadka RMF? W przeglądzie ekonomicznym nie mówią o reakcji przedsiębiorców na pomysły rządu?!
Następny artykułPrawdziwa tarcza antykryzysowa. Kosiniak-Kamysz prezentuje 9 pomysłów na czasy epidemii