„Od ponad roku moimi klientami są Polscy przedsiębiorcy, którzy chcią założyć firmę w Czechach. Wielu (a moze większości) z nich także przeprowadza się właśnie tutaj. Przedstawienie przez Premiera Morawieckiego planu „Tarczy Antykryzysowej” był i w dalszym ciągu jest wielkim argumentem do tego by właśnie podjąc ostateczną decyzję o przeprowadzce” – napisała Polka, która zarządza grupą Biznes w Czechach na Facebooku.

„W swojej grupie mam ponad 800 członków. Udostępniam tam aktualne informacje o pomocy jaką czeski rząd przygotował dla firm. To zadziwiające kiedy czytam prywatne wiadomości od nich i już nie mogą się doczekać otworzenia granic. Wiele z nich cytuję: „Założenie firmy w Czechach to moja jedna z lepszych decyzji”. Nie mówimy tutaj o oszczędzaniu, a o spokoju prowadzeniu firmy!

Reklamy

Tak działa prawdziwa tarcza antykryzysowa w Czechach:

– firmy, które nie mogą przydzielić pracy ludziom z powodu kryzysu (zamknięte sklepy, usługi itp.) otrzymają 80 procent wynagrodzenia wypłacanego przez państwo. Pracodawca zapłaciłby zatem jedynie pozostałe 20 procent. W takich przypadkach ludzie mają prawo do pełnego wynagrodzenia.
– jeśli pracodawca ma pracownika poddanego kwarantannie, wypłaci mu wynagrodzenie w wysokości 60% średniej podstawy wymiaru i otrzyma od rządu pełny zwrot kosztów.
– poważne zmiany dotyczą również zasiłku pielęgnacyjnego dla pracowników, który będzie wypłacany przez cały okres obowiązywania środków nadzwyczajnych i będzie dotyczyć dzieci poniżej 13 roku życia.
– działalnośći jednoosobowe są zwolnione z płacenia składek emerytalnych i socjalnych przez pół roku.

Dodatkowo czeski rząd przewidział ulgi podatkowe i odroczenia płatności dla firm, których bezpośrednio dotknął kryzys wywołany pandemią:
– PODATEK DOCHODOWY – odroczenie o 3 miesiace.
– VAT- możliwe odroczenie, nie będą naliczone kary za zwłokę, przy odpowiedniej argumentacji przy złożonym wniosku istnieje możliwość umorzenia.
– WSZYSTKIE INNE PODATKI, ZALICZKI – aby zostały, umorzone, odroczone bądź rozdzielone na raty należy złożyć odpowiedniego wniosku w którym firma opisuje sytuację.

W Czechach przychylnie rozpatrują takiego typu wnioski. Tym bardziej w zaistniałej sytuacji. Zatem warto skonsultować to ze swoją księgową i złożyć stosowne dokumenty. Oczywiście wszystko zmienia się bardzo dynamicznie. To są informacje na dzień dzisiejszy.

Dostawcy energii, usług telefonicznych oferują możliwość odroczenia płatności.
na przykład miasto w którym mieszkam – OSTRAVA, już zorganizowała pomoc prawną, doradztwo dla przedsiębiorców z miasta. Pomagają w napisaniu wniosków o umorzenie płatności za media, lokale, podatki itd. Jest to bardzo istotne dla małych firm!

Jeśli chodzi o życie w Czechach to teraz w całym kraju jest obowiązkowa kwarantanna. Możemy wychodzić tylko do pracy, sklepu czy apteki. W godz: 7-9, sklepy są do dyspozycji tylko dla seniorów. Rząd wprowadził obowiązek chodzenia w maseczkach, w przeciwnym razie kara – 2000 koron” – napisała pani Marta.

Dołącz do grupy Biznes w Czechach na Facebooku!

źródło: Facebook

Poprzedni artykułPiontkowski wściekły? PSL przypomniało film z 2018 roku, w którym proponowało e-tornistry!
Następny artykułPiS pomógł zebrać podpisy? Dziwna historia z kandydowanie Marka Jakubiaka.