Do czego prowadzi pisowski bałagan i brak stanu nadzwyczajnego? Media donosiły w weekend, że władza daje Polakom mandaty za mycie samochodów. Nie należy takich mandatów przyjmować, ponieważ ograniczenia poruszania się i aktywności są niezgodne z prawem – oceniają prawnicy. 

Ograniczenia, które próbuje dzisiaj egzekwować policja z wojskiem i żandarmerią wojskową mogą być wprowadzone wyłącznie w drodze ustawy. Nie ma możliwości, by nakładano je poprzez rozporządzenie ministra zdrowia lub rady ministrów. Zgodnie z konstytucją można to robić wyłącznie w czasie stanu nadzwyczajnego. A PiS takowego stanu nie wprowadził. Każda osoba, którą władza próbuje ukarać mandatem, ma obowiązek przestrzegać prawa a więc odmówić przyjęcia mandatu jako bezprawnego.

Reklamy

Jednocześnie próby karania za używanie myjni samochodowych można uznać za atak na przedsiębiorców a dokładnie uniemożliwienie im prowadzenia działaności gospodarczej. Każdy właściciel takiej myjni powinien przemyśleć złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegające na niezgodnym z prawem utrudnianiu działalności. Brak możliwości zarabiania pieniędzy, pomimo braku odpowiednich podstaw do wprowadzenia zakazu, jest skandalem samym w sobie.

źródło: Twitter

Jan Piński - komentarze