Uwaga Uwaga, tu Policja przebywanie na działkach w celach rekreacyjnych jest zabronione, prosimy o powrót do domu – słychać na nagraniu, które ujawnił serwis iswinoujscie.pl. Problem w tym, że policja wprowadza w błąd – w prawie nie ma żadnego zakazu przebywania na działkach. Ustawa, na którą powołują się policjanci, umożliwia jedynie czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się. Nic więcej.

Zabronić przebywania na działkach można by tylko w sytuacji, w której wprowadzony zostanie stan nadzwyczajny. Dlatego każda osoba, którą policja próbuje ukarać mandatem na podstawie rozporządzenia rady ministrów, powinna przytoczyć policjantowi stosowny fragment ustawy o epidemii oraz odmówić przyjęcia mandatu.

Reklamy

Mówi o tym Rozdział 8 ustawy czyli Zasady postępowania w razie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii a dokładnie paragraf 46, którzy brzmi tak:

4.  W rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, można ustanowić:

1) czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
2) czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
3) czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
4) zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
5) obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
6) nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
7) obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych

– uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

Z powyższego wynika, że rząd na tej podstawie może zabronić określonego sposobu przemieszczania  się. Obecność na działkach nim nie jest.
W tej sprawie związek działkowców skierował też do Komendanta Głównego Policji pismo. Warto również podkreślić, że policja w Polsce nie stanowi prawa a brak wiedzy u funkcjonariuszy nie może stanowić żadnej podstawy do wystawiania mandatów lub wniosków do Sanepidu – są one ze swojej natury sprzeczne z prawem.

źródło: Youtube

Poprzedni artykułList do Jarka podbija sieć. AUDIO
Następny artykułW Polsce na naszych oczach urodziła się dyktatura