Sasin na aucie

Reklamy

– Wybory nie odbędą się w maju. Już dziś zaczną pracę eksperci, którzy zajmą się nowelizacją ustawy o wyborach korespondencyjnych, której nacisk będzie położony na przywrócenie roli PKW – mówił dziś Jarosław Gowin podczas specjalnej konferencji prasowej. Dziennikarze poznali najważniejsze propozycje, które mogą znaleźć się w ostatecznej wersji projektu ustawy.

Pierwsza zmiana może dotyczyć roli Poczty Polskiej. Ustawa zakłada, że pakiet wyborczy trafi do skrzynek pocztowych na siedem dni przed dniem głosowania. Nowelizacja wydłuży ten okres do 30 dni. Poczta ma mieć również ograniczony dostęp do publicznych rejestrów.

Wyborca, zamiast numeru PESEL, miałby wpisać datę wydania jego dowodu osobistego, ostatnie cztery cyfry z numeru tego dowodu oraz złożył odręczny podpis. Na podstawie tych danych członkowie komisji będą w stanie zidentyfikować głosującego i potwierdzić, że wziął udział w wyborach.

Nowelizacja ustawy o wyborach ma zakładać również marginalizowanie roli ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Według projektu, główną rolę w procesie przygotowań do wyborów pełnić ma Państwowa Komisja Wyborcza.

Źródło: onet.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Poprzedni artykułUczcie się, tak wygląda państwo upadłe. Nikt nie ukrywa korupcji politycznej!
Następny artykułWybory w lipcu nie mogą się odbyć [Analiza]